Urazy w sporcie niestety są jego nieodłącznym elementem. Występują one najczęściej w wyniku popełnionych błędów. Mają istotne znaczenie w przypadku naderwań i zerwań przyczepu mięśnia. Dlatego też warto wprowadzić profilaktykę, po to, aby nie doprowadzić do tego typu kontuzji.
Podstawą przeciwdziałania powstawaniu urazów aparatu ruchowego będą cztery, bardzo istotne czynności, o których zawsze należy pamiętać.
1. Solidna rozgrzewka, ukierunkowana odpowiednio pod wykonywany trening:
http://potreningu.pl/articles/5037/rozgrzewka---najwazniejszy-element-treningu
2. Poprawna technika wykonywanych ćwiczeń:
http://potreningu.pl/articles/2541/technika-cwiczen--wskazowki-dla-bardzo-poczatkujacych
3. Rolowanie/przerolowanie przed/po treningu lub/i w dni wolne:
http://potreningu.pl/articles/4609/czym-jest-foam-roller-i-jak-go-uzywac
4. Rozciąganie przerolowanych mięśni:
http://potreningu.pl/articles/622/kompleksowe-rozciaganie-przed-i-po-treningu--
W ten sposób jesteśmy w stanie znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia groźnych kontuzji, jak i dolegliwości utrudniających funkcjonowanie.
Jak kontuzja już wystąpi, przede wszystkim powinniśmy udać się na wykonanie dokładnego badania: USG a najlepiej prywatnie rezonans magnetyczny. W ten sposób lekarz będzie w stanie dokładnie określić, gdzie jest problem i co robić. Pamiętać należy o tym, że zerwany mięsień jak najszybciej należy operować. Częściowe naderwania często również warto, jeżeli chcemy prowadzić intensywne treningi.
Niestety nie wszystkie mięśnie naszego ciała możemy poddać rekonstrukcji. Niektóre, pełniące nie aż tak istotne role nie podlegają temu zabiegowi. Dlatego też konieczna będzie odpowiednia rehabilitacja i
wzmacnianie mięśni okolicy barku. Z czasem powinno to pomóc w powrocie do sprawności.
