Naderwanie, czy
naciągnięcie mięśnia brzucha jest bardzo nieprzyjemną kontuzją. Często również bardzo bolesną i wymagającą sporo czasu na regenerację. Najczęściej uraz ten wynika z nadmiernego przeciążenia mięśni brzucha w wyniku uprawiania danej dyscypliny sportu, przenoszenia ciężkiej rzeczy, czy różnego rodzaju dynamicznych czynnościach. Np. tak, jak w Twoim przypadku w wyniku nagłego spięcia mięśnia w nienaturalnej pozycji.
Naderwanie, jak i naciągnięcie daje bardzo podobne objawy, dlatego ciężko je od siebie odróżnić. Różnicę zaobserwować można w długości rekonwalescencji i powrotu do sprawności fizycznej. Z reguły naciągniecie, określa się w sytuacji, gdy zerwaniu uległo do 5% włókien mięśniowych. Powyżej tej wartości określa się naderwanie. Ciężko jednak bez dokładnych badań, np. rezonansu magnetycznego stwierdzić co dokładnie nastąpił i w sumie nie ma to większego znaczenia, ponieważ leczenie wygląda tak samo.
Urazy te wymagają konsultacji z lekarzem, który fizykalnie określi, z czym mamy do czynienia. W obu przypadkach postępowanie jest podobne. Ograniczyć warto aktywność fizyczną i obciążenie organizmu. Można również zakładać przez czas leczenia opaski uciskowe na brzuch. W celu dokładnego zdiagnozowania kontuzji lekarz może zlecić wykonanie badania USG Doppplera. Czyli przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Jednak z reguły nie wykonuje się tego.
Dobrym rozwiązaniem będą wizyty u fizjoterapeuty, który za pomocą profesjonalnych zabiegów manualnych pomoże nam szybciej dość do sprawności.
