Znalazlam cos ciekawego na temat zniszczonych dloni i jak je pielegnowac
Dłonie to najbardziej spracowana i dość zaniedbana część ciała. Wyposażona przez naturę w niewielką ilość gruczołów łojowych i tkanki tłuszczowej, łatwo poddaje się agresywnemu działaniu czynników zewnętrznych, które osłabiają warstwę ochronną. Podczas mycia skóra traci tłuszcz i wilgoć. Niszczą ją chemikalia i detergenty, wchodzące w skład środków czystości. Pod ich wpływem dłonie stają się suche, spierzchnięte i zaczerwienione. Jesienią i zimą ręce są narażone na wiatr i chłód, a w pomieszczeniach na działanie suchego powietrza. Na dłoniach najwcześniej widać oznaki starzenia. Dlatego wymagają one systematycznego nawilżania i natłuszczania oraz specjalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym.
Rady:
* Myj ręce w letniej, nigdy w gorącej wodzie.
* Używaj mydeł bezzapachowych (np. glicerynowego) lub delikatnych preparatów myjących, które natłuszczają naskórek, a jednocześnie mają obojętne lub kwaśne pH.
* Po każdym myciu wmasuj w dłonie krem do rąk. Warto mieć tubkę kremu w łazience, w pracy i w torebce, by korzystać z niego jak najczęściej. W ciągu dnia używaj kremów o lżejszej konsystencji - nawilżających, a na noc bardziej tłustych - odżywczych.
* Prace domowe wykonuj w gumowych rękawiczkach.
* Raz na tydzień zrób piling enzymatyczny lub drobnoziarnisty - rozjaśni i wygładzi naskórek. Potem połóż grubszą warstwę kremu lub maskę odżywczą, która dostarczy skórze wartościowych składników.
* Przez cały rok, a zwłaszcza latem używaj kremów z wysokimi filtrami, które ochronią wrażliwą skórę dłoni przed promieniami słonecznymii przebarwieniami.
* Jeśli masz problem z nadmierną potliwością dłoni, stosuj kremy z dodatkiem mentolu, który przyjemnie odświeża i chłodzi.
Kłopoty ze skórą dłoni zażegnasz stosując proste, domowe recepty,
a popękaną, spierzchniętą skórę leczy masaż dłoni płynną witaminą A i E albo oliwa z oliwek wymieszana z sokiem z cytryny. Nałóż na to warstwę kremu do rąk i, aby działanie było dłuższe i efektywniejsze, na noc ubierz dłonie w bawełniane rękawiczki.
* Kąpiel w oliwie lub oleju słonecznikowym idealnie koi i zmiękcza spierzchniętą skórę na dłoniach oraz odżywia łamliwe, rozdwajające się paznokcie bez połysku. Zanurz dłonie w miseczce z podgrzaną oliwą na 15-20 minut, a następnie załóż na noc bawełniane rękawiczki. Zabieg najlepiej wykonywać 1 -2 razy w tygodniu.
* Szybkim sposobem na poprawienie wyglądu wysuszonej i chropowatej skóry dłoni jest nałożenie na nie grubej warstwy kremu odżywczego, a następnie cienkich, jednorazowych rękawiczek z folii. Przykryj je na 15 minut ciepłym ręcznikiem lub poduszką elektryczną.
* Jeśli masz mniej czasu, wmasuj w dłonie sok z cytryny zmieszany z gliceryną - sześć części soku, cztery gliceryny
(dodając za dużo gliceryny, wysuszysz naskórek]. Dodając do mieszanki parę kropli ulubionych perfum lub np. olejku lawendowego, uzyskasz pięknie pachnący kosmetyk.
* Maseczka rozjaśniająca do rąk poprawi wgląd poszarzałe) skóry z przebarwienia mi. Wyciśnij sok z polowy cytryny, dodaj łyżeczkę miodu i filiżankę ciepłego mleka. Emulsję wcieraj w dłonie kilka razy dziennie.
• Czerwone dłonie to wynik zmian w układzie naczyniowym, wrodzonych lub nabytych np. odmrożeń. Na co dzień pamiętaj o dokładnym wycieraniu rąk, zwłaszcza przed wyjściem na spacer, oraz o zakładaniu rękawiczek. Spróbuj kąpieli w wywarze kory dębowej. Dobre efekty dają naprzemienne kąpiele w zimnej i cieplej wodzie, masaże oraz naświetlania. Wybielające właściwości ma cytryna.
* Sprawdzonym środkiem przeciwko pocącym się dłoniom jest szałwia. Można stosować ją w postaci herbatki, albo bezpośrednio na skórę jako kompres. Dobre są też kąpiele w słabym roztworze octu owocowego (2-3 łyżki na litr ciepłej wody) - powstrzymują pocenie.
Jeśli masz bardzo zniszczone dłonie, skorzystaj i zabiegów regenerujących w gabinecie kosmetycznym.
Masaż dłoni
Pobudza krążenie krwi, odświeża i regeneruje skórę. Wykonywany na bazie oleju jojoby, ze słodkich migdałów lub awokado (dwie krople olejku na 30 ml oleju) z dodatkiem olejków eterycznych. Skórze suchej i łuszczącej służy olejek z poczuli, mirtu lub drzewa sandałowego. Mieszanka olejku kamforowego, rozmarynowego i limetkowego odświeży skórę szarą i zmęczoną. Kosmetyczka przez kilkanaście minut masuje dłonie od koniuszków palców ku nadgarstkowi. Koszt - ok. 30-50 zł
Kąpiel parafinowa
Regeneruje i wygładza suchy naskórek, zabezpiecza dłonie przed wysuszeniem i uszkodzeniami. Najpierw kosmetyczka złuszcza skórę pilingiem enzymatycznym, który rozpuszcza pogrubiałą warstwę naskórka. Potem wmasowuj w dłonie balsam nawilżający i zanurza je w ciepłej parafinie rozgrzanej do 60-80 st. C, która szczelnie je otula. Powoduje to rozszerzenie porów i lepsze wchłanianie aktywnych substancji. Aby zatrzymać ciepło, kosmetyczka zakłada dwie pary rękawiczek - z folii i frotte. Po upływie 20 minut tworzy się skorupka, która po zdjęciu odsłania wygładzoną i odświeżoną skórę. Zabieg można wykonywać 1-2 razy w tygodniu, co najmniej przez miesiąc. Koszt ok. 40 zł
Minilift i termouft
Polecany na dłonie o skórze zwiotczałej. Kosmetyczka nakłada na 30 minut maskę lifttingującą, która poprawia krążenie krwi i limfy oraz napina skórę. Po zdjęciu maski skóra jest bardzo chłonna, dlatego można dostarczyć jej substancji odżywczych za pomocą termoliftu (30-100 zł]. Dłonie zastają pokryte grubą warstwą preparatu pielęgnacyjnego, gazą oraz maską termoaktywną, która krzepnąc, wytwarza ciepło. Pod jego wpływem preparat pielęgnacyjny bardzo wchłania się w skórę. Koszt ok. 30-100 zł
Mezoterapia
Doskonalą, nieinwazyjna metoda na zregenerowanie skóry dłoni, poprawę jej kondycji, pozbycie się zmarszczek. Polega na wykonaniu serii zastrzyków z kwasu hialuronowego z dodatkiem gliceryny. Pobudza metabolizm komórek, zwiększa produkcję elastyny i kolagenu, jest przeciwwskazana dla osób mających ostre stany zapalne, infekcje na dłoniach lub skazę krwotoczną. Zabieg trwa ok. 15 min i nie wymaga znieczulenia. Aby przyniósł długotrwałe rezultaty należy wykonać 3 zabiegi w krótkich odstępach czasu. Potem wystarczy zabieg podtrzymujący, co 2 i 6 miesiące. Koszt - ok. 500 zł