Zmiany skórne są dość częstą przyczyną problemów nie tylko zdrowotnych, ale również od strony psychicznej. Różnego rodzaju wypryski, deformacje, czy zmiany barwy skóry mogą powodować skrępowanie, gdy przebywamy wśród innych osób, w miejscach publicznych.
Bielactwo nabyte jest przewlekłą chorobą skórną, która polega na miejscowej depigmentacji skóry, w większych lub mniejszych jej częściach. Powodem zmiany barwy skóry jest wymieranie melanocytów, czyli komórek pigmentowych wytwarzających melaninę, która odpowiada za barwę skóry. Niestety nie są obecnie znane powody wymierania melanocytów wśród osób chorujących na bielactwo. Szacuje się, że choruje na nie około 1-2% populacji i pojawia się po 10 roku życia.
Określa się, że powodem powstania choroby są:
- reakcje ze strony układu immunologicznego,
- niesprawne działanie procesów oksydacyjnych,
- zaburzenia układu nerwowego.
Niestety jest ono nieuleczalne. Jednak można w pewnym stopniu poprawić jego rozprzestrzenianie. Jedną z możliwości jest naświetlanie lampami PUVA. Jednak sposób ten jest długotrwały. Lekarz może zalecić stosowanie kortykosteroidów lub maści immunosupresyjnych we wczesnej fazie choroby, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzenienia się jej. W niektórych przypadkach sprawdza się dobrze makijaż permanentny i kremy brązujące.
