Zapchany nos i trudności w oddychaniu nie są skutkiem nagromadzenia śluzu w górnych drogach oddechowych, a wynikają z zapalenia i obrzmienia błony śluzowej zatok przynosowych, spowodowanego przez wirusy (np. rhinowirusy, grypy) bądź bakterie (Moraxella catarrhalis, Streptococcus pneumoniae i Haemophilus influenzae).
Zapalenie zatok możemy podzielić na ostre i przewlekłe - w zależności od czasu trwania dolegliwości. O przewlekłym zapaleniu zatok mówimy wówczas, gdy objawy utrzymują się powyżej 3 tygodni.
Zapalenie zatok manifestuje się na następujące sposoby:
-uczucie niedrożności nosa - zapchany nos,
-“cieknący nos” - najczęściej w postaci ropnej wydzieliny,
-utrata węchu,
-odczuwalne podrażnienie śluzówki nosa, któremu towarzyszy obrzęk,
-odkrztuszanie wydzieliny,
-pulsujące uczucie rozpierania twarzy, w okolicy oczodołów i głowy - nasilające się przy pochyleniu głowy bądź podczas wysiłku fizycznego,
-opuchnięcie powiek,
-spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
-odczuwanie rozbicia.
Jak radzić sobie z objawami zapalenia zatok?
Zmniejszając zapalenie i przekrwienie błony śluzowej nosa jesteśmy w stanie złagodzić i finalnie wyeliminować objawy zapalenia zatok. Do najskuteczniejszych metod zaliczyć możemy:
-picie ciepłych naparów ziołowych - z mięty i rumianku,
-spożywanie ciepłych zup warzywnych,
-ograniczenie napojów będących źródłem kofeiny (napojów energetycznych i kawy) oraz alkoholu,
-dodawanie do potraw znacznych ilości aromatycznych przypraw, mających jednocześnie potencjał przeciwzapalny i rozgrzewający, m.in. chili, chrzan, czosnek, kurkuma, imbir, cynamon,
-gorące okłady,
-
gorąca kąpiel lub prysznic,
-inhalacje parowe - do plastikowej miski wlać gorącą wodę, na każdy litr wody wsypać łyżkę sody oczyszczonej, dodać kilka kropel olejku eterycznego, np. mentolowego, eukaliptusowego, sosnowego, rumiankowego etc., bądź napar z lipy, szałwii, rumianku, mięty. Następnie należy pochylić się nad miską, nakryć głowę dużym ręcznikiem bądź kocem tak, żeby miska również się pod nim znalazła. Powietrze należy wdychać nosem, a wydychać ustami. Inhalacja powinna trwać od 10 do 15 minut.
Jeżeli problem występuje nagminnie, towarzyszą mu jeszcze inne objawy, jak np. gorączka, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, w celu ustalenia kierunkowego leczenia.
Zatkany nos nie uniemożliwia wykonywania treningów, o ile nie występują jeszcze inne dolegliwości.
Do poczytania:
https://www.sfd.pl/7_miesięcy_ćwiczeń_na_siłowni__brak_efektów_duży_temat_-t551253.html
https://www.sfd.pl/Ból_głowy_podczas_treningu_:_/-t251871.html
https://www.sfd.pl/Antybiotyk_i_wsyilek_fizyczny__-t648920.html
