Kreatyna jest bez wątpienia najsilniejszą, legalną i bezpieczną substancją anaboliczną, stąd też wśród osób aktywnych fizycznie preparaty ją zawierające cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem.
Jej głównym zadaniem jest gromadzenie energii w mięśniach, dlatego im jej poziom w tkance mięśniowej jest wyższy, tym więcej energii można wykorzystać.
Zwiększona zawartość energii w postaci ATP prowadzi do wzrostu takich parametrów wysiłkowych jak
siła i wytrzymałość, a to z kolei przekłada się na poprawę dotychczasowych osiągnięć.
Stosowanie kreatyny wiąże się ze zwiększeniem uwodnienia komórek mięśniowych i nasilonym magazynowaniem w nich glikogenu, przez co powiększają one swoje rozmiary. Zwiększone zapasy kreatyny zmagazynowane w mięśniach dodatkowo sprawiają, że mamy więcej siły.
Za optymalny czas trwania cyklu kreatynowego uznaje się zazwyczaj okres od 4 do 8 tygodni po czym następuje okres około miesięcznej przerwy. W praktyce jednak nie ma powodów, dla których czasu trwania cyklu tego nie można byłoby wydłużyć nawet do kilku miesięcy, zwłaszcza jeśli kreatyna stosowana jest w mniejszych dawkach będzie to rozwiązanie korzystne.
Zdecydowanie najbardziej popularnym i najczęściej wykorzystywanym w badaniach jest monohydrat kreatyny.
Z tego też względu jego skuteczność jest najlepiej potwierdzona. To zaawansowany marketing jedynie przemawia na korzyść glukonianów, estrów i buforowanych form kreatyny. Ich potencjalna wyższość często nie ma potwierdzenia w naukowych faktach.
Największą zaletą monohydraty jest jego cena.
Jest on znacznie tańszy niż wymyślne, nowoczesne formy kreatyny. Przy czym wielokrotnie okazuje się, że sprawdzone, starsze formy kreatyny sprawdzają się w praktyce dużo lepiej niż nowości.
Przy zakupie kreatyny warto również zwrócić uwagę na producenta. Polecam wybrać sprawdzoną markę.
Jakie dawki kreatyny stosować?
Przyjęło się, że dzienna dawka kreatyny powinna wynosić od 5 do 10g.
Tymczasem warto wiedzieć, że zarówno mniejsze dawki kreatyny, jak i większe mogą znaleźć zastosowanie w suplementacji.
Zasadniczo stosuje się dwa sposoby przyjmowania kreatyny.
Jednym ze sposobów jest zastosowanie jako wprowadzenia „fazy nasycenia”, która polega na przyjmowaniu przez okres od 3 do 7 dni 15 – 30g kreatyny na dobę. Taki zabieg umożliwia szybkie zwiększenie poziomu tej substancji w mięśniach. Po „fazie nasycenia” stosuje się już niewielkie, podtrzymujące dawki wynoszące od 2 do 5g na dobę.
Drugim sposobem przyjmowania kreatyny jest stosowanie stałych dawek, bądź też różnicowanie wielkości porcji dobowej na dni treningowe i nietreningowe.
Przykładowo wówczas w dniu, w którym przypada wysiłek fizyczny dawka kreatyny sięga 10g, a w dniu odpoczynku – 5g.
Jeszcze inną opcją jest przyjmowanie kreatyny w małych dawkach (ok. 3 – 4g) ale przez bardzo długi okres (wiele miesięcy).
Do poczytania:
https://www.sfd.pl/jak_brac_kreatyne_w_proszku_-t372811.html#post1
https://www.sfd.pl/KREATYNA__wszystko_chyba_-t181016.html
https://www.sfd.pl/Ile_gramów_kreatyny_dziennie_-t145427.html
Zmieniony przez - lubiekaszke w dniu 2016-11-09 11:33:10