Mięśnie pośladkowe to niewątpliwie spory atut kobiecej sylwetki. Pod warunkiem oczywiście, że jest ładnie ukształtowany. Mięsnie pośladkowe to przede wszystkim m. pośladkowy wielki, średni i mały. Aby pupa była jędrna, okrągła i uniesione należy ćwiczyć każdy z nich.
Mówi się, że to przysiad jest królem ćwiczeń na tę partię jednak trzeba pamiętać, że angażuje on również mocno uda a nie każda z nas musi je tak mocno wzmacniać.
Jakie ćwiczenia angażują mięśnie pośladkowe?
1) Wznosy bioder – można je robić ze sztangą i bez sztangi w różnych wariantach. Dodatkowe obciążenie będzie świetnym bodźcem dla mięśnia. Pokonywanie oporu to większe zużycie energii. Jeżeli postawisz na mniejszy zakres powtórzeń a większe obciążenie wówczas mięśnie będą pracować na swoją objętość, na rozbudowę włókien. Można powiedzieć, że będzie to typowo masowe podejście. Mniejsze obciążenie wymusi na nas większą liczbę powtórzeń aby odpowiednio zmęczyć pośladki. Jakie jeszcze możemy wykonywać warianty?
a) Wznosy bioder na jednonóż – sugerowana duża liczba powtórzeń, można to ćwiczenie wykorzystać jako jedno z superserii
b) Wznosy bioder z nogami na piłce – jak wyżej. Dodatkowo jest tutaj element równoważny co zaangażuje mięśnie posturalne.
c) Wznosy bioder z plecami opartymi o ławkę – wariant ze sztangą, bez sztangi jednonóż. W tym ćwiczeniu jest większy zakres ruchu niż w tradycyjnych wznosach i mięśnie dostają inne bodźce.
d) Wznosy bioder na TRX – dodatkowy element równoważny.
2) Wypychanie nogi w tył – różne warianty:
a) W klęku podpartym - duża liczba powtórzeń, można dodać ćwiczenie do superserii. Jeżeli nie sprawia nam żadnego problemu można obciążyć nogi dodatkowymi obciążnikami na kostki
b) Wypychanie nogi na maszynie
c) W pozycji stojącej – jako dodatkowe obciążenie wykorzystać można linkę wyciągu na bramie
3) Dzień dobry lub
martwy ciąg na prostych nogach – w tych ćwiczeniach będzie dodatkowy nacisk na rozciągnięcie mięśnia, ale wzmacnianie jak najbardziej też, bowiem, żeby wstać trzeba to zrobić poprzez silne zaangażowanie pośladków. Ćwiczenia te są do siebie dość podobne. Różnią się głównie umiejscowieniem obciążenia. Jeśli zatem chcemy mniej angażować plecy, ramiona wybierzmy dzień dobry gdzie sztanga spoczywa na barkach. Jeżeli z kolei chcemy popracować z większym ciężarem to łatwiej będzie w ćwiczeniu martwy ciąg na prostych nogach.
Powyższe ćwiczenia angażują głównie mięsień pośladkowy wielki. Pytanie powyższe nawiązuje do krągłości pupy a tu w grę w chodzi również pośladkowy średni.
Poniżej kilka wybranych ćwiczeń:
1) Odwodzenie nogi do boku – różne warianty, wskazana duża liczba powtórzeń. Utrudnienia można wprowadzać w postaci obciążeń na kostki lub linek wyciągu w wariantach, w których jest to możliwe.
a. Leżąc bokiem:
i. Kolana lekko ugięte, stopy razem. Ruch polega na otwieraniu kolan bez rotacji w biodrach.
ii. Unoszenie wyprostowanej nogi – palce zadarte na siebie a pięta wyżej niżej niż palce
iii. Przenoszenie nogi w przód, w tył
b. W klęku podpartym – unoszenie do boku ugiętej nogi
c. Stojąc – przy wyciągu lub z obciążeniami na kostkach, lub z gumą
2) Marsz z gumą – guma wokół kostek lub kolan. Można wykonywać marsz przemieszczając się o przodu lub wykonując naprzemiennie kilka kroków w prawo, kilka w lewo.
3) Odwodzenie nóg na maszynie.
Pośladki to taki mięsień, który lubi zróżnicowane podejście – raz większa objętość z mniejszym obciążeniem, innym razem duży ciężar i mniej powtórzeń. Mają mnóstwo włókien mięśniowych dlatego trzeba je atakować na wiele różnych sposób. Aby dodatkowo zwiększyć pracę mięśni pośladkowych średnich warto połączyć je w superserii z ciężkim ćwiczeniem na m. pośladkowy wielki. Jeśli zmęczymy ten większy i silniejszy mięsień wówczas będzie mniej pomagał przy ćwiczeniach na pośladkowy średni, który będzie miał większa szansę się wykazać.
Więcej na temat treningu pośladków przeczytasz tu:
https://www.sfd.pl/Klinika_Estetyki_Pośladków_dr_Obliques_i_dr_Martuccy_:_-t941332.html
https://www.sfd.pl/skuteczne_ćwiczenia_na_pośladki-t195974.html
https://www.sfd.pl/Ćwiczenia_na_posladki...-t220024.html
