Trening siłowy jest podstawą kształtowania sylwetki - o tym wie każdy trenujący na siłowni. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak powinien wyglądać dobry trening. Przede wszystkim powinien on być ułożony niekoniecznie pod cel, ponieważ tutaj decyduje dieta, a pod dany organizm. Nie może być tak, że osoba początkująca będzie trenowała treningiem zawodowego kulturysty, o którym przeczyta w gazecie, czy na internecie.
Wybór jest w zasadzie między dwoma podstawowymi rodzajami treningów:
1. Ogólnorozwojowy -
Full body workout, o którym poczytać można tutaj:
http://potreningu.pl/articles/209/trening-na-dobry-poczatek--act-i-fbw. Przeznaczony jest raczej dla osób początkujących lub wracających po przerwie. Podstawowa zasada jego polega na tym, że trenujemy na każdym treningu wszystkie partie mięśniowe w określonej ilości serii, skupiając się głównie na ćwiczeniach wielostawowych.
2. Rozdzielny - Split, o którym poczytać możemy tutaj:
https://www.sfd.pl/topic-t350792.html. Trening nastawiony na ćwiczenie różnych partii mięśniowych w dane dni treningowe. Zasada jego polega na tym, że trenować należy w osobnych sesjach duże partie mięśniowe, takie jak: nogi i plecy. Łączyć możemy średniej wielkości partie: klatkę piersiową i barki z partiami małymi jak: biceps i triceps. Można również łączyć ze sobą małe partie mięśniowe. Zasada ta wynika z tego, że trenując nogi lub plecy, zajmuje nam to sporo czasu. Mocno męczy nam ośrodkowy układ nerwowy i dodając do tego kolejną partię, trening przeciągnie się do dwóch godzin, a układ nerwowy dostanie mocno w kość.
