Zastrzyki z kwasu hialuronowego stosuje się najczęściej w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów, która sprawia, że dochodzi do zmniejszenia stężenia naturalnego kwasu hialuronowego występującego w stawie. Gdy brakuje go, powierzchnie stawu zaczynają się o siebie ocierać, ponieważ w stawie brakuje lepkości. Może to prowadzić do pogłębiania zwyrodnienia stawu i być przyczyną nieprzyjemnego bólu.
Uszkodzenia w obrębie stawu kolanowego można leczyć operacyjnie. Leczenie operacyjne może polegać na naprawieniu uszkodzeń, a nawet na wymianie całego stawu i zastąpienie go specjalną protezą. Podstawową wadą tej metody jest jednak duża inwazyjność.
Alternatywnie stosuje się metody suplementacyjne oraz farmakologiczne.
Dostawowe zastrzyki z kwasem hialuronowym pomagają uzupełnić płyn stawowy oraz poprawić ruchomość stawów. Po takim zabiegu, stan zapalny w stawie się zmniejsza, a chrząstki stawowe zaczynają się regenerować. W stawie pojawia się lepkość i stawy elementy stawu przestają się o siebie ocierać. Zmniejszają się więc dolegliwości, można zredukować dawki leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Znacząco poprawia się ruchomość stawu.
Terapia preparatem składa się z 1-5 iniekcji dostawowych ( w zależności od rodzaju użytego preparatu) w tygodniowych odstępach czasowych.
Cena jednego zastrzyku to około 200 zł.
Pierwsze efekty pojawiają się już po wykonaniu jednego zastrzyku dostawowego. Czas terapii jest zatem stosunkowo krótki.
Zazwyczaj kwas hialuronowy jest dobrze tolerowany przez organizm, gdyż jest to naturalnie występujący w organizmie składnik wiążący wodę.
Mogą pojawić się jednak
skutki uboczne po zastosowaniu zastrzyków z kwasu hialuronowego w celu leczenia zwyrodnień stawowych.
Mogą to być : bóle brzucha, bóle głowy, brak apetytu, gorączka, wymioty, trudności z oddychaniem.
Zabiegu kwasem hialuronowym nie przeprowadza się u osób:
• w ciąży lub karmiących piersią,
• przeziębionych,
• chorych na cukrzycę,
• ciepiących na alergię,
• stosujących w tym samym czasie zabiegi laserowe na skórę,
• mających trądzik lub opryszczkę,
• cierpiących na choroby układu odpornościowego.
Zastrzyki z kwasu hialuronowego mogą przyczynić się do polepszenia kondycji stawów i przyspieszyć leczenie.
Jednak najważniejsza jest rehabilitacja i wzmocnienie stawu obudową mięśniową. Jeśli nie zastosujemy ćwiczeń rehabilitacyjnych i wzmacniających, poprawa nie będzie aż tak spektakularna i z pewnością dużo mniej trwała.
Do poczytania:
https://www.sfd.pl/Dziwny_ból_nogi,_drętwienie,_skurcze_łydki-t425261.html
https://www.sfd.pl/Ból_ściegien_pod_kolanami!!-t299468.html
https://www.sfd.pl/Fastum_żel_dlaczego_na_recepte_-t755603.html
Zmieniony przez - lubiekaszke w dniu 2016-11-08 14:47:37