Maszyna tzw. "Boxer" jest maszyną skonstruowaną wyłącznie do wyłudzania pieniędzy, z prawdziwą siłą czy techniką nie ma zbyt wiele wspólnego.
Maszyna działa na czujnik który działa w określonym punkcie a nie na całej powierzchni gruszki, z tego powodu często można zauważyć że nawet wątła osoba osiąga lepszy wynik niż osoby bardziej zbudowane czy posiadające wiedzę i doświadczenie w sportach walki. Tak naprawdę - maszyna ta nie jest żadnym wyznacznikiem siły uderzenia, czy jakiejkolwiek techniki bokserskiej.
Co do samej siły uderzenia. Siła statyczna, czyli to ile centymetrów mamy w bicepsie czy ile wyciskamy na ławce nie ma wiele wspólnego z
siłą eksplozywną czy dynamiczną.
Sama siła jak mówi książkowa definicja "Siła mięśniowa to zdolność do pokonywania oporów zewnętrznych lub przeciwstawiania się im kosztem wysiłku mięśniowego."
W pracy mięśni wyodrębniamy dwa rodzaje pracy/siły:
-siłę dynamiczną / pracę izotoniczną
-siłę statyczną / pracę izometryczną
Jednakże powyższe rodzaje to nie jedyne jakie istnieją, wyróżniamy również takie jak siła eksplozywna, siłą koncentryczna, ekscentryczna, izokinetyczna czy auksotoniczna.
I właśnie na sile eksplozywnej skupiają się wszelkie uderzenia, jest to rodzaj siły uzyskanej na drodze maksymalnego przyspieszenia, krótkie ale bardzo mocno napięcie mięśniowe, odwrotnie jak w przypadku siły statycznej - izometryczne napięcie.
Aby wzmocnić siłę ekspolozywną należy zbudować nasz trening tak by to własnie ona była priorytetem tj. wszelkie uderzenia w worek, pompki z wybiciem, marynarskie, ćwiczenia bioder (z których bierze się siła w sportach walki) czyli np. hip thrusty pomogą nam zbudować fajną bazę do mocnych uderzeń.
Dlatego, w oparciu o powyższą teorię, w sztukach walki propaguje się słuszne pojęcie, technika ponad siłą - jednakże nie jest to związane wyłącznie z różnicą między siłą izometryczna, a eksplozywną lecz również na maksimum efektywności przy minimalnym wysiłku.
