Oliw z oliwek jest olejem roślinnym o zabarwieniu od złocistożółtego do żółtozielonego. Ma ona specyficzny, intensywny smak i charakterystyczny zapach. Otrzymuje się ją w wyniku procesu tłoczenia na zimno - extra virgin lub na ciepło - z wytłoczyn miąższu owoców oliwki. W wyniku odwracalnego procesu w niskich temperaturach mętnieje, a nawet potrafi zastygać.
Skład kwasów tłuszczowych oliwy wygląda następująco:
- 14,86 g nasyconych kwasów tłuszczowych (0,01 g kwas laurynowy; 0,04 g kwas mirystynowy; 11,6 g kwas palmitynowy; 2,51 g kwas stearynowy i 0,7 g kwas arachidowy),
- 70,2 g jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (0,9 g kwas oleopalmitynowy; 68,97 g kwas oleinowy; 0,25 g kwas eikozenowy),
- 10,61 g wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (9,78 kwas linolowy i 0,83 kwas α-linolenowy).
Zaobserwować możemy zdecydowaną przewagę kwasów tłuszczowych omega 9, czyli kwasu oleinowego. Kwas ten chroni przed zmianami miażdżycowymi, cukrzycą, czy nadciśnieniem tętniczym. Wpływa również pozytywnie na niwelowanie ryzyka peroksydacji lipidów w lipoproteinach LDL i HDL, co ma wpływ na wyniki cholesterolu i zmniejszenie ryzyka tworzenia się płytek miażdżycowych.
Przy zakupie warto zwracać uwagę, aby była to oliwa z oliwek z pierwszego tłuszczenia extra virgin. Butelka powinna być ciemna, aby uniknąć ryzyka utlenienia kwasów tłuszczowych.
