Jest jednym z podstawowych badań laboratoryjnych wykonywanych w medycynie. Jest to jedno z prostszych badań, a daje ono wiele ważnych informacji na temat stanu naszego układu moczowego, czy nerek. Lekarze określają, że krew badać powinniśmy co najmniej raz na pół roku. Z kolei mocz raz do roku. Dzięki temu jesteśmy w stanie kontrolować nasze zdrowie i wcześniej reagować, jeżeli coś jest nie tak.
Mocz badany jest na podstawie następujących parametrów:
1. Barwa/kolor,
2. Przejrzystość,
3. pH,
4. Ciężar właściwy,
5. Urobilinogen.
Bada się również mocz na obecność substancji niepożądanych. Taki jak:
- bakterie, grzyby, pasożyty,
- cukier,
-
białko,
- bilirubina,
- ciała ketonowe,
- kreatynina,
- kwas moczowy,
- mocznik,
- osad,
- białe ciałka krwi,
- czerwone ciałka krwi.
Odchylenie którychś z tych parametrów może oznaczać pewne nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego organizmu i powinno być przeanalizowane przez lekarza. Często jednak nieznaczne odchylenia wynikać mogą np. w wystąpienia stanu zapalnego po przeziębieniu.
Plazma śluzu w moczu oznaczać może po prostu źle przygotowaną próbkę do badania. Należy pamiętać o odpowiedniej sterylności próbki, która powinna być dostarczona od razu po pobraniu w warunkach sterylnych, a nie następnego dnia. Obecność śluzu może wynikać z zakażenia układu moczowego. Jednak obecne w badaniu musiałby być również bakterie oraz podwyższone leukocyty i erytrocyty. Jeżeli towarzyszy nam odczucie pieczenia, to powodem może być zakażenie narządów płciowych. Jeżeli jednak nie ma żadnych objawów, a poziom śluzu jest nieznacznie podwyższony, to nie ma powodu do obaw. Warto jednak skonsultować to z lekarzem rodzinnym.
