Złuszczanie naskórka to temat aktualny szczególnie wiosną i jesienią. Te dwie pory roku są najbardziej odpowiednie dla wykonywania tego typu zabiegów. Słoneczko nie przygrzewa zbyt mocno, mrozów nie ma - świetna pora na upiększanie (lub leczenie) skóry.
W zależności od zastosowanej metody zabiegi złuszczania naskórka (peeling) dzielimy na:
* Mechaniczne
* Chemiczne
* Mieszane (łączące te dwie metody).
Są różne klasyfikacje peelingów. Kosmetyczki stosują inny podział niż lekarze dermatolodzy. Peelingi kosmetyczne wykonywane są przeważnie w obrębie naskórka i ze względu na poziom działania dzielą się na:
* A) Peelingi powierzchniowe - płytkie, działające tylko na warstwę rogową naskórka
o Scrub - wykonywany za pomocą kremu, żelu, emulsji,w których zawarte są drobinki ścierające (naturalne np. drobinki pestek brzoskwini, piasek, łupiny orzecha lub syntetyczne np. kuleczki nylonowe)
o Brushing - zabieg mechaniczny wykonywany w gabinecie kosmetycznym za pomocą aparatu wyposażonego w obrotowe szczoteczki lub zabieg wykonywany w warunkach domowych za pomocą szczoteczki do twarzy
o Peeling enzymatyczny - krem lub maseczka zawierająca enzymy rozpuszczające obumarłe komórki naskórka.
o Gommage - peeling wykonywany za pomocą preparatu,który po zaschnięciu delikatnie ściera się z twarzy (gumkuje się)
o Peel-of - maseczka,która zasycha na twarzy, tworzy błonkę, którą ściąga się w całości z twarzy razem z obumarłymi komórkami naskórka
* B) Peelingi średniogłębokie i głębokie:
o Peelingi ziołowe (peeling azjatycki, green-peel, Polski Peeling Ziołowy)
o Neoderma
o Eksfoliacja AHA (bardzo dużo firm kosmetycznych ma w swojej ofercie tego typu peelingi)
o Eksfoliacja AHA+BHA (np. VitaPeel firmy InterBiomedika)
o Mikrodermabrazja
Peeling ziołowy: polega na wtarciu specjalnej mieszanki ziół w skórę. Zioła wywołują efekt przekrwienia skóry, odczyn zapalny, oraz stopniowe złuszczanie naskórka.. Peelingi ziołowe prawie zawsze zawierają tylko naturalne, roślinne składniki. Kilka firm kosmetycznych oferuje profesjonalne zestawy do peelingu ziołowego. Przebieg zabiegu i efekty są podobne. Kosmetyczka wciera mieszankę ziołową w skórę, pacjentka czuje tarcie, ciepło i w końcowym etapie
pieczenie skóry. Skóra zaczerwienia się, a maseczkę z ziół pozostawia się pod wilgotnym kompresem na ok. 20 min. Po zabiegu skóra jest mocno napięta i zaróżowiona. Po ok. 2 - 3 dniach naskórek zaczyna się łuszczyć. Wygląd skóry porównałabym do skóry poparzonej na słońcu - podobne zaczerwienienie, podobny proces �schodzenia� naskórka.
W trakcie procesu łuszczenia, (czyli ok. 6-7 dni) nie stosuje się żadnych kosmetyków na twarz (można oczywiście używać krem pod oczy i na szyję). Trzeba tylko stosować specjalny lotion przygotowany przez kosmetyczkę. Nie myje się twarzy przez te kilka dni, ponieważ woda niweczy proces łuszczenia.
Ok. 6 dnia od zabiegu trzeba koniecznie zrobić zabieg uzupełniający w gabinecie kosmetycznym - zabieg ten jest przyjemny i ma na celu odżywienie skóry, usunięcie resztek łuszczącego się naskórka.
Peeling ziołowy polecam szczególnie osobom, które mają ślady po trądziku lub przebarwienia. Zabieg można zastosować również dla cery łojotokowej w celu jej uspokojenia i oczyszczenia. Już po pierwszym zabiegu widać ładne efekty: poprawia się wygląd cery, koloryt, skóra wygładza się. W przypadku głębszych blizenek lub przebarwień trzeba liczyć się z koniecznością przeprowadzenia kilku zabiegów (nawet do 8 w jednej serii). Zabiegi można wykonywać tylko raz w miesiącu. Latem i zimą raczej nie powinnyście poddawać się tego typu zabiegom. Wspomnę jeszcze,że peelingi ziołowe pomagają w walce z rozstępami, rozszerzonymi porami skóry, zmniejszają zmarszczki, można również wykorzystywać te zabiegi jako element kuracji przeciw cellulitowi.
Peelingu ziołowego nie można wykonać u osoby, która ma mocno rozszerzone naczyńka, trądzik różowaty, aktywny trądzik młodzieńczy, stany alergiczne skóry, odradzam także takie zabiegi kobietom w ciąży - skóra może być zbyt wrażliwa.
pzreczytaj takze o kwasach juz byla o tym mowa