Bóle gardła i inne dolegliwości związane z przerostem migdałków to problem, który dotyka nie tylko dzięki, ale i osoby dorosłe.
Większość z nas kojarzy migdałki z migdałkami podniebnymi widocznymi po bokach języka.
Tymczasem migdałków mamy znacznie więcej. Wyróżniamy:
• Tak zwany trzeci migdał – migdał gardłowy
• Migdałki podniebienne
• Migdałek językowy
• Migdałki trąbkowe
• pasma boczne oraz grudki chłonne na tylnej ścianie gardła.
Po co nam migdałki?.
Skupimy się jednak na migdałkach podniebiennych, bo to one, zwłaszcza kiedy jesteśmy starsi, mogą wywołać problemy.
Migdałki zbudowane są z tkanki limfatycznej, uczestniczą w obronie immunologicznej organizmu, potrafią identyfikować zagrożenia takie jak antygeny bakterii i wirusów. Migdałki w odpowiedzi na zagrożenie tworzą przeciwciała, dzięki którym nasz organizm radzi sobie z patogenami.
Rola migdałków w kształtowaniu systemu odpornościowego jest szczególnie istotna u dzieci. Wraz z dojrzewaniem migdałki ulegają stopniowemu zanikaniu. Migdałek gardłowy zanika całkowicie.
Migdałki podniebienne mogą u dorosłych natomiast być przyczyną problemów. W wyniku częstych, nawracających zapaleń, migdałki są powiększone i przestają pełnić swoją rolę. Mogą nawet same stawać się przyczyną zakażeń i nawracających infekcji gardła.
Objawy chorych migdałków
Jednym ze schorzeń powiązanych z migdałkami jest angina.
Rozróżniamy dwie postaci, obrzęk i zaczerwienienie migdałków podniebiennych, sąsiednich tkanek oraz tylnej ściany gardła, jest to angina czerwona, a także charakterystyczne żółto-białe naloty na migdałkach to tak zwana angina biała.
Przyczyną anginy są bakterie : gronkowce, paciorkowce, pneumokoki. Anina jest chorobą zakaźną. Przenoszona jest przy bezpośrednim kontakcie z chorym.
Charakterystyczne objawy:
-silny ból gardła uniemożliwiający przełykanie
- powiększone węzły chłonne
-wysoka gorączka
-dreszcze
-ból głowy
Leczenie
W leczeniu stosuje się głównie antybiotyki, najczęściej penicylinę lub jej pochodne. Dodatkowo pomocniczko leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, miejscowe środki znieczulające w postaci aerozoli lub tabletek do ssania. Dobrym rozwiązaniem jest płukanie gardła, pomaga ona złagodzić ból i szybciej wyleczyć stan zapalny gardła. Leczenie powinno trwać co najmniej 10 dni. Nie wolno samowolnie zaprzestać terapii kiedy objawy ustąpią, należy koniecznie dokończyć zalecaną dawkę antybiotyku.
Zazwyczaj wystarcza wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli jednak często cierpimy z powodu zapalenia migdałków, anginy – powinniśmy udać się do laryngologa.
Domowe sposoby leczenia migdałków
Jedynym ze skuteczniejszych domowych sposobów na leczenie migdałków jest płukanie gardła. W tym celu stosować możemy napary z szałwii, wodę z solą lub gotowe roztwory przeznaczone do płukania gardła do zakupienia w aptece.
Gardło płukać możemy również wywarem z kozieradki.
Pomocne może być również picie domowych napojów o działaniu przeciwzapalnym :
- złote mleko (napój przygotowany z mleka, z kurkumą, miodem, pieprzem)
- woda z imbirem, sokiem z cytryny i miodem
- mleko z miodem, masłem i czosnkiem
Konieczna wizyta u lekarza
W przypadku anginy koniecznie udajmy się do lekarza!
Nieleczona angina może prowadzić do licznych powikłań. Wśród nich wymienić należy:
-sepsa
-gorączka reumatyczna
-kłębuszkowe zapalenie nerek
-zapalenia nerwów
-zapalenia wielopostaciowe
-ropowica dna jamy ustnej
-ropień zagardłowy
- zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej
