Przepuklina jest niestety dość częstą przypadłością osób aktywnych fizycznie, szczególnie w sportach siłowych, gdzie dźwigamy spore ciężary, co powoduje zwiększanie tłoczni brzusznej i przy osłabionych dolnych mięśniach brzucha, w stosunku do ich góry, może spowodować powstanie przepukliny. Dlatego też tak bardzo istotne jest holistyczne
wzmacnianie mięśni brzucha, jak i mięśni głębokich, a nie tylko wykonywanie tradycyjnych brzuszków.
W zależności od umiejscowienia przepukliny wyróżnić można jej aż kilkanaście postaci. Przepuklinę określić można jako przemieszczanie się narządów poza jamę ciała, czyli prawidłowe ich umiejscowienie. Wynika to z powstania otworów wrodzonych lub nabytych. Może ona znajdować się:
- pod skórą (zewnętrzna),
- w sąsiednich jamach ciała (wewnętrzna).
Wśród objawów przepukliny wyróżnić można:
- miękkie wypuklenie, które można wepchnąć,
- ból, pieczenie w miejscu guza,
- promieniowanie bólu w czasie prac fizycznych lub zwykłych czynności, jak kaszel.
Najczęściej spotykana jest przepuklina pachwinowa, pępkowa lub udowa. Bez względu na jej rodzaj wymaga ona zabiegu chirurgicznego. Im szybciej i im mniejsza jest przepuklina, tym mniejsze ryzyko powikłań i łatwiejszy powrót do treningów. Na zabieg warto zdecydować się szybko również z tego powodu, że może powstać tzw. przepuklina uwięźnięta. Doprowadzić to może do zaburzeń przepływu krwi i pokarmu w jelicie, a w konsekwencji nawet do śmierci.
Po zabiegu trzeba się liczyć z czasem około 5 miesięcy, aby wrócić do treningów siłowych. Do tego niezbędna będzie odpowiednia rehabilitacja.
