Sztanga to jeden z najbardziej popularnych sprzętów każdej siłowni, dający niesamowite możliwości w kwestii budowania treningów. Tak naprawdę cały trening, na całe ciało można wykorzystać używając tylko sztangi, na której zmieniamy jedynie obciążenie dopasowując do wykonywanego ćwiczenia i swoich możliwości.
Na sztangę składa się:
-
gryf – stalowy drążek, za który trzymamy sztangę. Różnią się one swoją średnicą, długością, wagą, sztywnością (większą sztywność mają drążki stosowane w trójboju siłowym niż gryfy olimpijskie stosowane w podnoszeniu ciężarów).
-
obciążenia – są to krążki, które zakładamy na gryf. Różnią się wagą, średnicą i materiałem wykonania (zwykle stalowe). Waga poszczególnych krążków to zwykle – 1,25kg, 2,5kg, 5kg, 10kg, 15kg, 20kg, 25kg. W trójboju siłowym są jeszcze o wadze 50kg. W zależności od producenta krążki odróżniają się od siebie wielkością lub kolorem. Np. w podnoszeniu ciężarów wszystkie krążki są duże (średnica 450 mm).
-
zaciski – to elementy, które podtrzymują krążek stabilnie na gryfie i zapobiegają ich zsunięciu czy przesuwaniu co mogłoby znacząco zaburzać naszą pracę. Istnieją różne zaciski, ale te używane w sportach siłowych to dodatkowe 2,5kg z jednej strony gryfu co też należy do liczyć sumując obciążenie.
Klasyczny gryf męski tzw.
sztanga olimpijska mierzy 2,2 metra długości i waży 20kg. Gryf damski jest mniejsze – mierzy 2,10 metra długości i waży 15kg.
Podobne tematy:
https://www.sfd.pl/sztanga_olimpijska_a_normalna_roznice-t650754.html
https://www.sfd.pl/sztanga_olimpijska_jaka-t297348.html
