Wiosna na pełnej... Kusimy RABATAMI! SPRAWDŹ!
SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne Zapytaj

Ból pod lewym żebrem przy wypychaniu na suwnicy

Cześć. Nie jestem profesjonalistą ale na siłownię już dosyć długo chodzę z przerwami. Moim celem jest teraz zrzucenie oponki i pójście w przyrost tkanki mięśniowej. Mam fajny progres pomimo że nie posiadam jakiegoś specjalnego planu treningowego i diety. Nie mam na to czasu i pieniędzy niestety. Starałem się robić trening obwodowy, przynajmniej 2 cwiczeni na daną partie podczas sesji treningowej. Niestety podczas wczorajszego treningu na suwnicy, przy trzeciej ostatniej serii kiedy zjechałem nogami w dół i zacząłem wypychać je do góry coś mi przeskoczyło pod lewym żebrem. Zdołałem jeszcze wypchnąć ciężar do końca żeby zablokować maszynę, ale leżałem tak chyba z 5min. Nie mam sińca ani krwiaka, boli mnie przy naciskaniu palcami. Nie potrafię się położyć na plecy w łóżku. Przy siedzeniu czuje ucisk. Czyżby był to naderwany mięsień? A może żebro?

Ptoku85 18 czerwca 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

Jeżeli chodzi o dolną część żebra, to faktycznie może być to kwestia związana z samym szkieletem, czyli np. pęknięcie żebra, czy nawet jego złamanie, ale również może być to kwestia gorsetu mięśniowego, który przebiega w okolicy żeber. 

W przypadku żeber stanowią one miejsce przyczepu głównie do mięśni skośnych brzucha wewnętrznych, jak i zewnętrznych dlatego w pierwszej kolejności właśnie tam można szukać ewentualnej przyczyny bólu.

Polecamy również: Naciągnięcie czy skręcenie - czym różnią się te kontuzje?

Z doświadczenia podpowiem Ci, że trudno jest zerwać mięśnie skośne, czy też mocno je naciągnąć, gdy nie wykonujemy typowo ruchu skrętnego lub zgięcia bocznego tułowiem. W przypadku wyciskania na suwnicy pracują one izometrycznie, zabezpieczając kolumnę kręgosłupa przed zgięciami bocznymi. Sytuacja musiałaby być mocno nietypowa, aby wygenerować taką siłę, która spowodowałaby, ich naciągniecie. 

Co robić?

Niestety przez Internet nikt nie jest w stanie Cię zdiagnozować i nawet byłoby to niemądre. Warto umówić się na wizytę u fizjoterapeuty, aby mógł obejrzeć miejsce bólu i ewentualnie "wymacać" problem. Być może będzie konieczne wykonanie USG lub RTG, gdy fizjoterapeuta uzna, że uszkodzeniu mogły ulec żebra. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 20 czerwca 2022
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Polecane artykuły