Wiosna na pełnej... Kusimy RABATAMI! SPRAWDŹ!
SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne Zapytaj

Brak progresu góry, progres dołu

Cześć. Mam tak ostatnio, że góra ciała tj. plecy, klatka piersiowa, ramiona- jest niewielki progres w wyglądzie tych mięśni. Najwyżej pojawiają się nowe szczegóły mięśni. Np. Klatkę robię 2 x w tygodniu, lekko zarysował się środek, ale naprawdę lekko. Natomiast duży progres zrobiłem jeśli chodzi o mięśnie ud- odseparowały mi się głowy czworogłowego, pojawiły żyły itd. Trening nie jest nastawiony na uda.: 1.Klatka+ triceps 2.Plecy + Biceps 3. Wolne 4. Wolne 5. Klatka+ barki 6. Nogi 7. Wolne W górnych partiach nie robię progresu w wyglądzie mięśni (mimo zmian treningu itp) albo niewielki natomiast w udach duży. Miał ktoś podobnie ?? Czym to jest spowodowane ? Że wykorzystałem już swój naturalny potencjał góry a ud nie ? Dodam, że uda wcześniej miałem gorsze(słabiej wytrenowane) od reszty. Trenuje naturalnie, bez saa. Kreatyna, aakg, kofeina, odżywki białkowe. Mój staż to około 10 lat. Przemyślanych treningów może kilka lat.

Mat088 04 listopada 2024
Ekspert odpowiada

Cześć!

W sumie być może odpowiedziałeś sobie sam na postawione pytanie. Skoro trenujesz nogi z mniejszą objętością i jest progres, a klatę katujesz i nie ma większych zmian, to być może właśnie mniejsza objętość będzie tutaj kluczowa? Być może trzeba klacie dać więcej czasu na odpoczynek i regeneracje, wtedy będzie lepiej reagować na trening. 

Polecamy również: Dlaczego klata nie rośnie? Jak zwiększyć klatkę piersiową?

Co więcej, zauważyłeś, że uda wcześniej były słabiej wytrenowane niż reszta ciała. Jest to ważna informacja, ponieważ mięśnie, które były mniej stymulowane w przeszłości, mają większy potencjał do rozwoju. Co do rozpiski, nie mam, jak ocenić, gdyż tylko wiemy, w jakie dni trenujesz poszczególne grupy mięśniowe. Nie ma info o ćwiczeniach, objętości itd. W przypadku klaty ważna jest też technika. Ruchu wyciskania, wypychania, odpychania nie wykorzystujemy często w życiu codziennym i sporo osób pomimo dużego stażu, ma nadal problem zaangażować klatę. 

Możliwości naturalnej hipertrofii są ograniczone i mogą się różnić między grupami mięśniowymi. To normalne, że niektóre partie rozwijają się szybciej niż inne, co może być związane z predyspozycjami genetycznymi, a także typem włókien mięśniowych dominujących w danej partii. 

Również regeneracja i dieta odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu mięśni. Nie napisałeś nic na temat odżywiania. Upewnij się, że dostarczasz wystarczającą ilość kalorii oraz białka na poziomie przynajmniej 1,6-2,2 g/kg masy ciała, co jest zalecane w kontekście rozwoju mięśni u osób aktywnych, o czym przeczytasz w poniższej publikacji:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22150425/

Podsumowując: być może trzeba zredukować ilość ćwiczeń na klatę i dać jej więcej odpoczynku. Koniecznie trzeba sprawdzić technikę, być może nadal tutaj jest kłopot. No i na koniec odżywianie, tutaj też konieczna jest analiza. 

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 05 listopada 2024
0

Cześć Tomek, fajnie przeczytać tak wyczerpującą odpowiedź, dałeś mi do myślenia, dzięki !! Być może u mnie faktycznie robienie z czegoś priorytetu i trenowanie 2 x w tygodniu nie da progresu, lepiej dać więcej czasu do regeneracji. Muszę to sobie przemyśleć, od nowego tygodnia wracam po przerwie do treningów więc to będzie najlepszy czas na wprowadzanie zmian. Co do diety... Publikacja, którą mi wysłałeś jest w angielskim, więc jej nie zrozumiem. Piszesz, że 1,6- 2,2 g białka/kg i to mnie zastanowiło. Masz na myśli białko pełnowartościowe ? Np nawet w brązowym ryżu jest te 8 g białka/100 g, ale niepełnowartościowe. Niepełnowartościowe też wliczać??

Anonim 08 listopada 2024
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Polecane artykuły