Wiosna na pełnej... Kusimy RABATAMI! SPRAWDŹ!
SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne Zapytaj

Czy cytrulina pobudza? jak wpływa na organizm

jakie efekty daje cytrulina, mogę brać po 5-10g dziennie czy to za duzo i taka dawka mnie pobudzi? z kofeina mam problem czy cytrulina tez pobudza

maAXa 27 września 2020

Cytrulina - Tylko pompa?



Ekspert odpowiada

Witamy!

Cytrulina należy do suplementów diety z kategorii no-boosterów, oznacza to, że jej głównym działaniem jest stymulowanie poziomu tlenku azotu w ciele. 
Tlenek azotu jest substancją, która wykazuje działanie wspomagające efekt tzw. pompy mięśniowej. Nasze naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, więcej krwi dopływa do pracującego mięśnia, a co za tym idzie robi się on optycznie większy.

Formy cytruliny
Istnieją dwie główne formy cytruliny w suplementach diety:

L-cytrulina: odnosi się  do samej cytruliny, bez żadnych innych dodatków;
Jabłczan cytruliny: odnosi się do kombinacji cytruliny i innego związku, zwanego jabłczanem, który jest ważny dla produkcji energii.

Polecamy również: Co to jest cytrulina? Działanie i dawkowanie cytruliny

Czy cytrulina pobudza?
NIE. Cytrulina nie jest stymulantem, jak w przypadku kofeiny. Nie wpływa ona na aktywność układu nerwowego, jak i ilość poszczególnych neuroprzekaźników w naszym ciele. Jeżeli masz problemy po zastosowaniu kofeiny, to nie ma obawy, że tego typu dolegliwości wystąpią po zastosowaniu cytruliny. Na spokojnie więc możesz cieszyć się suplementacją.

Jak wpływa na organizm?
Z punktu chemicznego, należy ona do rodziny aminokwasów. Jej działanie w sporcie wykorzystywane jest ze względu na właściwości wspomagające pompę mięśniową, jak i wytrzymałość w zależności od celu dawkujemy ją około 5-6 g na 30-40 min przed treningowo lub też około 6 g w ciągu doby, podzielone na mniejsze dawki, jeżeli zależy nam na wsparciu wytrzymałości mięśniowej. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 28 września 2020
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Polecane artykuły