Wiosna na pełnej... Kusimy RABATAMI! SPRAWDŹ!
SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne Zapytaj

Czy przyjmowanie kreatyny wpływa na stężenie kreatyniny we krwi

Ile dni przed badaniem krwi na kreatyninę należy zaprzestać brania kreatyny, aby wynik wyszedł poprawny? Dodam jeszcze, że biorę monohydrat kreatyny, około 5g dziennie.

M..f 14 marca 2021

Co to jest kreatyna?



Ekspert odpowiada

Badanie poziomu kreatyniny we krwi i/lub w moczu, chociaż może mieć różne zastosowania, najczęściej zlecane jest jednak przez lekarza w diagnostyce chorób nerek. Kreatynina jest bowiem nieaktywnym metabolitem kreatyny. Jak się szacuje, średnio 1-2% wytwarzanej przez nasz organizm kreatyny każdego dnia jest przekształcane do kreatyniny.

Podczas gdy kreatyna, jak pewnie wszyscy wiemy, jest związkiem kluczowym na szlakach energetycznych włókien mięśniowych, to kreatynina jest nieaktywnym metabolitem, bez większego znaczenia fizjologicznego. Jako taki nieaktywny metabolit jest więc filtrowana przez nerki i usuwana wraz z moczem. Kiedy więc okazuje się, że badanie krwi wykryło podwyższony poziom kreatyniny w krwiobiegu, zazwyczaj oznacza to, że nerki nie radzą sobie z jej eliminacją, czyli że są uszkodzone jakimś przebiegającym w nich procesem chorobowym. 

Polecamy również: Najlepszy jabłczan kreatyny - jaki wybrać?

Trzeba jednak przypomnieć i podkreślić, że ten rodzaj diagnostyki nerek nie jest miarodajny w przypadku sportowców i osób aktywnych fizycznie, a szczególnie uprawiających dyscypliny siłowe i sylwetkowe. A to w pierwszej kolejności z tego powodu, że kreatyna jest związkiem absolutnie niezbędnym włóknom mięśniowym do wykonywania ich pracy. Przeciążane więc systematycznym wysiłkiem włókna mięśniowe, potrzebują bardzo dużych ilości kreatyny. W tej sytuacji nasz organizm produkuje też ostatecznie znacznie więcej kreatyny, aniżeli organizm przeciętnego człowieka. A ponieważ procentowo metabolizm kreatyny do kreatyniny pozostaje na podobnym poziomie, dlatego poziom kreatyniny we krwi sportowców i aktywnych jest zwykle stosunkowo wyższy, aniżeli we krwi osób nieszczególnie aktywnych fizycznie. Ekstremalne przeciążenia mechaniczne włókien mięśniowych, szczególnie na treningach siłowych, prowadzą przy tym do ich uszkodzenia, co skutkuje uwalnianiem większych porcji kreatyny do krwi i znowu większą przemianą kreatyny do kreatyniny. Przy czym ogólnie większa masa mięśniowa, jak ustalono w badaniach, wiąże się z wyższym poziomem kreatyniny we krwi, a to z tego powodu, że organizmy ludzi mocno umięśnionych produkują znacznie więcej kreatyny (a w ślad za tym kreatyniny) niezbędnej do utrzymania energetyki znacznie liczniej prezentowanych i znacznie większych włókien mięśniowych. Jednocześnie sportowcy i aktywni fizycznie, szczególnie z dyscyplin siłowych i sylwetkowych, wprowadzają zazwyczaj dodatkowo kreatynę do swoich organizmów za pomocą odpowiednich suplementów diety, wykorzystując jej aktywność energetyczną i anaboliczną, czyli wspomagającą rozwój masy mięśniowej w odpowiedzi na trening siłowy. Oczywiście suplementacja kreatyny, co zrozumiałe, prowadzi do wysokiego wzrostu poziomu kreatyniny we krwi, który to fakt legł nawet u podstaw starego mitu, jakoby suplementacja kreatyny miała mieć niekorzystny wpływ na nerki. Oczywiście, jak widzimy, to tylko mit wynikający z nieporozumienia!

Polecamy również: Co do kreatyny…? Beta alanina!

Jeżeli więc z jakichś przyczyn lekarz zlecił badanie kreatyniny i mamy się jemu poddać, to oczywiście musimy odstawić suplement kreatyny, aby uniknąć zafałszowania wyniku. Niemniej jesteśmy zobowiązani uprzedzić lekarza o tym, że w ostatnim czasie stosowaliśmy suplement kreatyny. Warto również zwrócić lekarzowi uwagę na fakt, że uprawiamy sporty siłowe lub sylwetkowe i że nasza masa mięśniowa jest wyższa, niż masa przeciętnego człowieka. Wtedy z kolei lekarz będzie zobowiązany wziąć odpowiednią poprawkę na te parametry przy interpretacji wyniku.

Jeżeli natomiast chodzi sedno Twojego pytania, czyli o czas potrzebny do unormowania się poziomu kreatyniny w krwiobiegu po przyjęciu ostatniej dawki suplementu kreatyny, to z badań wynika, że jest to około doby. Dlatego przynajmniej w dzień przed badaniem kreatyniny powinieneś powstrzymać się od przyjmowania suplementu kreatynowego, ale dla pewności przedłużyłbym może ten okres nawet do dwóch dni. 

    

Sławomir Ambroziak Farmakolog 15 marca 2021
2
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Polecane artykuły