Wiosna na pełnej... Kusimy RABATAMI! SPRAWDŹ!
SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne Zapytaj

Dołki w dolnej części pośladków

Dzień dobry, od ponad roku schudłam z 66kg do 57kg przy wzroście 167cm. Czuję się dobrze z tą wagą i teraz już bez odchudzania staram się wypracować ładną sylwetkę ćwicząc w domu. Głównie skupiam się na pośladkach ponieważ chciałabym je ładnie podnieść i zaokrąglić. Ale od pewnego czasu zauważyłam dołki w dolnej części pośladków, w miejscu kości pośladkowej. Najbardziej widać to w momencie jak robię klęk podparty. Wygląda to bardzo średnio… ćwiczę z taśmą oporową na stojąco i z obciążeniem po 2kg na każdą koskę w ćwiczeniach na macie. Pośladki ćwiczę w taki sposób 4-5 razy w tyg po 15-25min. Boję się, że tak zostanie :( jakie ćwiczenia powinnam robić, albo przestać robić?

Cabernetsauvignon 18 lutego 2024
Ekspert odpowiada

Witaj. 

Przede wszystkim ciężko mi wyobrazić sobie, o co dokładnie pytasz, bo w naszym ciele nie ma czegoś takiego jak kości pośladków. W budowie anatomicznej mówimy jedynie o tak zwanych guzach kulszowych, które należą do miednicy. Idąc dalej, mówimy jeszcze o tzw. kolcach biodrowych, które również stanowią miejsce przyczepu dla poszczególnych miejsc pośladkowej czy też mięsień działających na staw biodrowy całą miednicę.

Polecamy również: Najlepsze ćwiczenia na pośladki. Ranking i ostateczny werdykt!

Więcej o budowie miednicy przeczytasz w poniższym opracowaniu:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482258/

Oczywiście rozbudowa pośladków będzie bardzo dobrze maskowała poszczególne wyrostki kostne znajdujące się na miednicy, czy to guzowatości, czy też wyrostki kości krzyżowej. Oczywiście, żeby do tego doszło potrzeba tutaj sporo czasu, aby faktycznie rozbudować ten mięsień, aby był na tyle duży, żeby z kolei pokrywał swoją masą całą miednicę. Pewne uwarunkowania genetyczne, czyli właśnie np. wyrostki kostne są u nas mniej lub bardziej widoczne, oczywiście pozostaną, jednak tutaj dbałość o rozwój mięśni powinno znacznie poprawić Twój wygląd.

Kolejna sprawa to trening. Z tego, co piszesz, może być on zbyt lekki. Aby odpowiednio stymulować mięśnie pośladkowe do wzrostu i potrzeba będzie tutaj nieco większego obciążenia, aby faktycznie te pośladki przeciążyć i zmusić je do rozwoju. Trenując w takiej formie, jak obecnie nam zaprezentowałaś, bardziej będziesz pracowała nad tym, aby pośladki były wydolne, wytrzymałe nie dostaną one aż takiego przeciążenia w postaci treningu siłowego, aby ten rozwój był lepszy. W tej sytuacji trzeba pomyśleć nad tym, jak progresować z takim treningiem. Czyli musisz w jakiś sposób podnosić poprzeczkę, np. zwiększając obciążenie.

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 19 lutego 2024
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Polecane artykuły