Cześć!
Faza koncentryczna i ekscentryczna odnoszą się do funkcji kurczenia i rozluźnienia włókien mięśniowych podczas wysiłku, co daje nam możliwości ruchowe w poszczególnych stawach, połączeniach kostnych.
1. Faza koncentryczna: Jest to faza skurczu mięśniowego, podczas której mięsień skraca się i zwykle pokonuje opór. Przykładem może być uginanie hantli, gdzie bicepsy robią się twarde i wypukłe. Jak sama nazwa wskazuje, koncentrują się, skracają, zmniejszają swoją długość. Podczas tej fazy mięsień generuje siłę, aby poruszyć obciążeniem.
Więcej na temat funkcji skracania włókien mięśniowych opisano w poniższej publikacji:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3899915/
2. Faza ekscentryczna: Jest to faza rozkurczu mięśniowego, podczas której mięsień się wydłuża. Opuszczając ramie z hantlą biceps robi się dłuższy, płaski, rozciąga swoje włókna. Podczas tej fazy mięsień kontroluje opadanie obciążenia i absorbuje energię.
Co do szybkości wykonywania ruchów, zaleca się zwykle wykonywanie fazy koncentrycznej w sposób kontrolowany, ale dynamiczny (szybko do góry), a fazę ekscentryczną w sposób wolny i kontrolowany (powoli w dół w przypadku opuszczania). Zazwyczaj faza ekscentryczna powinna trwać minimum 2 razy dłużej niż koncentryczna. Niekiedy jest celowo wydłużana nawet do 3-4 sekund, aby jeszcze mocniej przetrenować mięśnie. Taka strategia będzie miała wpływ na większy bodziec dla trenowanej grupy mięśniowej. To jeden ze sposobów podnoszenia intensywności treningu.