Wiosna na pełnej... Kusimy RABATAMI! SPRAWDŹ!
SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne Zapytaj

PEA + HORDENINA

Czy stosowanie PEA(fenyloetyloaminy) wraz z Hordeniną dla przedłużenia działania samej fenyloetyloaminy doraźnie jest bezpiecznym mixem, i w jakich dawkach? Jeżeli nie, to czy sama PEA stosowana doraźnie bo jest w stanie uzależniać - jest bezpieczna(bez aspektu uzależnienia)?

Pendo 08 czerwca 2022
Ekspert odpowiada

Fenyloetyloamina (PEA) jest neuroprzekaźnikiem z grupy monoamin, do której to grupy zaliczana jest również dopamina, adrenalina, noradrenalina, serotonina czy histamina. Fenyloetyloamina powstaje w ludzkim organizmie głównie w mózgu, gdzie pełni też swoje główne funkcje fizjologiczne.

Jej aktywność nie została całkowicie wyjaśniona, niemniej wiadomo, że m.in. aktywuje tutaj tzw. endorfiny, czyli przekaźniki odpowiedzialne za dobry nastrój. Jednocześnie blokuje też enzym dezaktywujący monoaminy, monoaminooksydazę (MAO), przez co zwiększa aktywność innych neuroprzekaźników, głównie dopaminy i noradrenaliny, które zwiększają zdolności umysłowe i wysiłkowe. A ponieważ noradrenalina aktywuje proces lipolizy (rozpadu cząsteczek tłuszczu) i termogenezy, czyli intensywnego i nieekonomicznego spalania kwasów tłuszczowych w mitochondriach z uwolnieniem energii cieplnej, dlatego fenyloetyloamina, hamując rozpad noradrenaliny, może sprzyjać redukcji tkanki tłuszczowej.

Fenyloetyloamina jest jednocześnie aktywnym biologicznie składnikiem pokarmowym, występującym głównie czekoladzie i kakao. Jednakże spożywana fenyloetyloamina dość słabo oddziałuje na organizm, albowiem jest bardzo szybko dezaktywowana przez monoaminooksydazę. Dlatego czasami sugeruje się, że w celu zwiększenia i przedłużenia aktywność pobieranej z zewnątrz fenyloetyloaminy należy przyjmować ją łącznie z naturalnymi, łagodnymi inhibitorami monoaminooksydazy, takimi jak właśnie hordenina. Hordenina jest alkaloidem roślinnym, pochodnym fenyloetyloaminy, podobnym strukturalnie do monoamin, występującym naturalnie w pożywieniu, szczególnie w kiełkujących nasionach jęczmienia. Z drugiej jednak strony przyjmowanie inhibitorów MAO jest przeciwskazaniem do suplementacji PEA. 

Naprawdę bardzo trudno odpowiedzieć jednoznacznie na Twoje pytanie, albowiem nigdy nie przeprowadzono żadnych badań pod kątem interakcji zachodzących pomiędzy fenyloetyloaminą a hordeniną, na dobrą sprawę nie mamy więc pojęcia, jakie dawki przyjmowanego łącznie jednego i drugiego związku aktywnego biologicznie będą bezpieczne dla organizmu, czy to przy stosowaniu doraźnym, czy też długoterminowym.      

Sławomir Ambroziak Farmakolog 09 czerwca 2022
0

Dziękuję za odpowiedź. A czy stosowanie samej PEA doraźnie do biegania jest bezpiecznym suplementem? I jak oceni Pan skalę potencjału uzależniającego stosując ją dzień w dzień? Kiedyś słyszałem, żeby nie stosować jej dłużej niż 4 tygodnie w ciągu, ale wolę się poradzić eksperta. Pozdrawiam.

Anonim 09 czerwca 2022
Ekspert odpowiada

Ponieważ PEA jest oferowana jako suplement diety, dlatego powinna być stosunkowo bezpieczna. Z punktu widzenia farmakologii powiem, że PEA, jak wcześniej wspominałem, jest szybko metabolizowana na szlaku monoaminooksydazy, a szybko metabolizowane związki aktywne biologicznie są z reguły stosunkowo bezpieczne, gdyż nie pojawia się ryzyko związane z ich kumulacją w tkankach docelowych.

Nie mam dostatecznej wiedzy w temacie domniemanego uzależnienia od PEA, ale biorąc pod uwagę występowanie zjawiska uzależnienia od czekolady, której głównym składnikiem psychaktywnym jest właśnie PEA, domyślam się, że takie ryzyko istnieje.  

 

Sławomir Ambroziak Farmakolog 10 czerwca 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Polecane artykuły