Witaj.
Z tego, co piszesz, wygląda na to, że masz problem z przełamaniem stagnacji w wyciskaniu na płaskiej ławce. To dość częsty problem, który może mieć wiele przyczyn.
Niektóre z nich to:
- Niewystarczająca regeneracja mięśni i układu nerwowego po treningu
- Zbyt mała zmienność w ćwiczeniach i metodach treningowych
- Zbyt duże obciążenie i zbyt mała częstotliwość treningu
- Brak progresji obciążenia i intensywności treningu
- Słabe punkty w technice lub aktywacji mięśni
- Niedobór kalorii lub białka w diecie
Zerknij na poniższe dwa artykuły, które mogą rozwiązać Twój problem
Aby przełamać stagnację w wyciskaniu, musisz zidentyfikować, co jest jej główną przyczyną i zastosować odpowiednie rozwiązania. Nie ma jednej uniwersalnej metody, która zadziała dla każdego, ale istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które mogą Ci pomóc.
Być może na jakiś czas trzeba pobawić się z różnymi wariantami wyciskania, które aktywują poszczególne części mięśnia piersiowego. Więcej na ten temat opisują poniższe badania:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5504579/
Co jeszcze można zrobić?
Stwórz więcej napięcia przez dłonie i nogi. Ściskaj mocno sztangę i "łam" ją w dłoniach, aby aktywować mięśnie przedramion i tricepsów. Zaciskaj pośladki i naciskaj mocno nogami o podłogę, aby utrzymać stabilność tułowia.
Wykorzystaj dodatkowe akcesoria treningowe skierowane na Twój słaby punkt. Jeśli masz problem z odbiciem sztangi z klatki piersiowej, możesz użyć gum lub łańcuchów, które zwiększą obciążenie w górnej części ruchu.
Oczywiście Twój ciężar wskazuje tutaj, że raczej jesteś osobą początkującą i trzeba by było tutaj od podstaw przede wszystkim przyjrzeć się technice. Większość osób wyciska ramionami zamiast klatką, stąd szybko wyczerpują swoje postępy.