Wiosna na pełnej... Kusimy RABATAMI! SPRAWDŹ!
SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne Zapytaj

Roczna kontuzja, ból łokcia - porady

Witam, chce krotko opisac sytuacje i moze ktos to mial, lub w jakis sposob mi pomoze. Otoz w lutym 2024 zaczalem z silownia i sie zajechalem totalnie codzinny trening i po miesiacu codzienny bol w lokciu, w wakacje jeszcze ciezka praca fizyczna i w przeswietleniu wyszlo ze mam uszkodzone przyczepy sciegna (w obu lokciach i nie jest to lokiec tenisisty ) - bylem u dwóch roznych fizjo z 5 razy i nikt za bardzo mi nie pomogl (jakies rady itp ile to moze jeszcze potrwac) Kontuzja trwa juz prawie rok, boli mnie w stanie spoczynku lekko w lokciu i totalnie unikam ciezarow od marca ubieglego roku.nie liczac miesiecznej fizycznej pracy w wakacje... (mam teraz 17 lat)

Kacper 12 lutego 2025
Ekspert odpowiada

Cześć!

Tak naprawdę ciężko będzie tutaj szczegółowo odpowiedzieć na Twoje pytanie. Tym bardziej że osoby mające wgląd do Twoich badań, jak i kontakt na żywo nie były w stanie Ci pomóc. Chociaż z doświadczenia wiem, że współpraca z młodymi osobami jest niezwykle trudna, a wszelkie zalecenia np. by nie trenować i odpoczywać bywają lekceważone. 

Polecamy również: Najczęstsze problemy z łokciami i sposoby ich leczenia

Utrzymujący się ból, nawet w stanie spoczynku, sugeruje chroniczne przeciążenie i stan zapalny w obrębie przyczepów ścięgien. Niestety proces gojenia tkanek łącznych (ścięgien i więzadeł) bywa dość długi, zwłaszcza jeśli nie zadbamy o prawidłowe odciążenie i stopniowe wdrażanie ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Na tym etapie kluczowa będzie przerwa od klasycznych ćwiczeń siłowych obciążających stawy łokciowe. Zamiast tego warto skupić się na ćwiczeniach izometrycznych i delikatnych ruchach zakresowych (tzw. ćwiczenia mobilizujące), by wzmocnić struktury okołostawowe bez dodatkowego podrażniania przyczepów. Po ustąpieniu bólu i przy wsparciu fizjoterapeuty możesz powoli wprowadzać ćwiczenia z niewielkim obciążeniem (np. gumy oporowe), koncentrując się na technice i stabilizacji łokcia.

Być może warto zastosować przy konsultacji lekarza leki przeciwzapalne. 

Ukierunkowana suplementacja:

  • Kolagen w połączeniu z witaminą C może wspierać odbudowę tkanek łącznych.
  • Kwasy tłuszczowe Omega-3 (np. olej rybi, tran) mają działanie przeciwzapalne i mogą przyspieszyć proces gojenia.
  • Warto rozważyć także witaminę D3 i K2 w celu wsparcia zdrowia kości i stawów, zwłaszcza w naszej strefie klimatycznej, gdzie słońca bywa mało.

O przeciwzapalnym działaniu kolagenu można poczytać w poniższej publikacji:
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9736126/

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 15 lutego 2025
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Polecane artykuły