SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wiosłowania i ćwiczenia na plecy a bicepsy

Cześć czy to prawda ze przy ciężkich wiosłowaniach i ćwiczeniach na plecy można zbudować dobra mase mięśniowa na bicepsach oczywiście bicepsy tez cały czas ćwiczę typowo ćwiczeniami na nie

Denis7713 10 maja 2024
Ekspert odpowiada

Witaj.

Tak, jak ktoś nie umie trenować pleców i będzie ruch skupiał na bicepsach, to jest duże prawdopodobieństwo, że nie zbuduje pleców, a będzie mocno przeciążał bicepsy. Podobnie jest u osób, które nie nauczyły się poprawnie trenować mięśni piersiowych.

Zazwyczaj mają one spore barki i tricepsy, a klata kuleje. Odpowiadając na Twoje pytanie, nie powinniśmy wykorzystywać ćwiczeń na plecy w celu rozwoju grup wspomagających ruch. 

Polecamy również: Trening grzbietu: najlepsze ćwiczenia pod lupą

Tak jak pisałem Ci wcześniej, tutaj musimy rozróżnić trening grupy docelowej, a ograniczyć pracę grup mięśniowych, które ruch wspomagają. Bez sensu jest wykonywać ćwiczenia ukierunkowane na plecy z myślą o rozwoju bicepsów. Oczywiście będą one pracowały razem z plecami, jednak nie są one docelową grupą mięśniową, jaką chcemy rozwijać wiosłowaniem. Z tego powodu też bardziej efektywne na grzbiet jest wiosłowanie nachwytem, aby ograniczyć pracę bicepsów.

Tak samo nie trenujesz klaty z myślą o rozwijaniu barków czy tricepsów. Jednak musimy pamiętać o tym, aby uwzględnić to w objętości całego treningu, jeśli np. danego dnia łączymy plecy, tył, barków i bicepsy. Wtedy po dobrym treningu pleców bicepsy już nieco będą zmęczone i można tutaj zredukować ilość serii, jakie wykonamy na mięśnie dwugłowe ramion. 

O najlepszych ruchach na mięśnie bicepsów przeczytasz w poniższej publikacji:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5613368/

Jeżeli podczas treningu czujemy mocno grupy wspomagające ruch, zamiast grupy docelowej, to jest to sygnał dla nas, że nasza technika wymaga poprawy.

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 11 maja 2024
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.