Wiosna na pełnej... Kusimy RABATAMI! SPRAWDŹ!
SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne Zapytaj

Zrosty po osteotomii kolana, brak zgięcia

Jak pozbyliście się zrostów i osiągneliście zgięcie? Jestem po osteotomii falkowa (przesuwanie kości, naszycie 4 na górnoprzysridkowy kwadrat rzepki, przeszczep do rzepki ze smukłego i kilka srubek) przez koronasra... zaczęłam rehabilitację dopiero w maju czyli 3 miesiące po operacji bo nawet prywatnie się nie dało. Osiągnęłam lekko ponad 90° i nie da się więcej ćwiczeniami. Podejrzewam że to przez zrosty%0d%0a

Inaina 23 września 2020
Ekspert odpowiada

Witaj!

Osteotomia kolana to zabieg polegający na przecięciu kości w miejscu, które dotknięte jest zmianami wrodzonymi, nabytymi, czy w powstałymi w wyniku urazu. 
Dość często metoda ta stosowana jest w przypadku wad kończyn dolnych jak kolana szpotawe, czy koślawe. Oprócz samego zabiegu ważne jest również, to, jak przebiega proces rehabilitacji, który jest kluczowym elementem powrotu do pełnej sprawności po zabiegu.

Polecamy również: Ranking ochrona stawów - najlepsze suplementy na stawy

Najważniejszym punktami rehabilitacji jest uzyskanie:

  • sprawności ciała,
  • uczucia powierzchniowego kończyny,
  • kontrolę nerwowo-mięśniową,
  • oraz pełny zakres ruchomości.

Co więcej, proces ten powinien obejmować warunki, w których kończyna nie tylko jest uruchomiona w odciążeniu, ale i pod pełnym obciążeniem. Fizjoterapia ma na celu zapobieganie ewentualnym skutkom ubocznym jak właśnie zrosty czy przykurcze mięśniowe.

Kiedy rozpoczyna się rehabilitacja?
Rehabilitacja jest wdrażana już praktycznie w drugiej dobie po zabiegu. Skoro czekałeś na nią aż 3 miesiące, to został popełniony dość znaczny błąd, który faktycznie kosztować Cię będzie uzyskanie pełnej sprawności. Sam proces przywrócenia kończyny do pełni ruchu trwa zazwyczaj do 8 tygodni. Jednak ewentualnie może zostać wydłużony w wyniku na indywidualne predyspozycje osoby poddanej usprawnieniu.


Trudno tak naprawdę odpowiedzieć na zadane pytanie, gdyż kończyna wymaga oceny palpacyjnej, jak i wykonaniu kilku testów, które ukażą, z czym może być kłopot. Być może zostanie zlecone wykonanie również rtg/usg w celu oceny funkcjonalnej. Konieczna jest wizyta u lekarza ortopedy i podjęcie niezwłoczne rehabilitacji. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 23 września 2020
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Polecane artykuły