Witaj.
Zwichnięcie barku często zostawia konsekwencje w stosunku od innych aktywności. Może mieć wpływ na ruchomość i stabilność stawu ramiennego.
Jeśli miałeś w przeszłości zwichnięty bark, powinieneś uważać przede wszystkim na ruchy wielopłaszczyznowe, jakie wykonywane będą w barkach jak face pull. Również obszerne rotacje będą ryzykowne. Więcej o zwichnięciu przeczytasz w poniższym opracowaniu naukowym:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459125/
O czym należy pamiętać podczas treningu siłowego?
Przed rozpoczęciem treningu wykonaj rozgrzewkę, która obejmuje podstawowe ruchy kończyną. Jednak unikałbym tutaj ruchów okrężnych i rotacji, aby nie rozciągać torebki stawowej. Unikałbym ćwiczeń, które wymagają znacznej mobilizacji barków np. wyciskanie zza głowy czy ściąganie linki za głowę. Problematyczne mogą być też podciągania na drążku czy pompki na poręczach, gdzie wymagana jest znaczna stabilizacja.
Dobieraj odpowiedni ciężar i zakres ruchu, który nie powoduje bólu ani dyskomfortu w stawie barkowym. Zwiększaj obciążenie i intensywność treningu stopniowo i zgodnie z własnymi możliwościami. Czasem zaleca się, aby nie pracować w pełnym zakresie ruchu dla stawu, aby nie prowokować możliwości zwichnięcia.
Jeżeli zaczynasz przygodę z treningami siłowymi, to dobrym pomysłem będzie praca nad stabilizacją stawów, zanim, dojdzie do podnoszenia poważniejszych ciężarów. Fajnie by było udać się do osoby ogarniętej np. fizjoterapeuty, aby obejrzał staw i zalecił ewentualnie działania w tym zakresie np. podobne do tych, co wkleiłem w powyższym artykule.