
Przysiad z wyskokiem może być elementem treningu obwodowego, stacyjnego. Można wplatać podobne ćwiczenia jako odpoczynek po cięższych interwałach np. uderzaniu 5-7 kg młotem, pchaniu ciężkich „sań” (sledge), skokach na skrzynię, przeciąganiu ciężaru itd. Można traktować tego rodzaju skok jako wstęp do treningu plyometrycznego.
Przysiad z wyskokiem - zaangażowane mięśnie
- Mięsień czworogłowy uda
- Mięsień pośladkowy wielki i pozostałe mięśnie pośladków
- Mięsień przywodziciel wielki
- Mięsień płaszczkowaty i brzuchaty
- Mięśnie tylnej części uda (dwugłowy uda, półścięgnisty, półbłoniasty)
- Mięśnie prostowniki grzbietu
- Mięsień dwugłowy ramienia
- Przedni akton mięśnia naramiennego
Przysiad z wyskokiem - prawidłowe wykonanie
Stopy są równolegle lub skręcone lekko na zewnątrz i ustawione na szerokość barków (lub nieco szerzej). Usztywnij brzuch i grzbiet (napnij muskulaturę), nabierz powietrza do brzucha (nie do klatki piersiowej).
W pierwszej fazie wykonujesz klasyczny przysiad, cofając biodro i wtórnie zginając stawy kolanowe, w sposób kontrolowany i równomierny schodzisz, uzyskując pełny zakres ruchu.
Fazę koncentryczną rozpoczyna się, wychodząc biodrami do góry, prostując kolana i następnie wypychając biodra do przodu. Ćwiczenie kończy się w momencie, gdy wykonujesz skok, wspinając się na palce, wykorzystując pracę stawu skokowego.
Uwagi i sugestie
Ćwiczenie powinno być wykonywane dynamicznie, bo o to chodzi, z tego powodu nie używamy tu dodatkowego ciężaru. Jeśli trenujesz na twardym podłożu, należy odradzić skoki, mają one negatywny wpływ na staw skokowy, kolanowy, a czasem nawet i biodrowy.
