
Odwrotne rozpiętki na maszynie, wysokie wiosłowanie leżąc na ławce, odwrotne rozpiętki z hantlami, przyciąganie rączki wyciągu lub linek wyciągu do twarzy (face pull) należą do najlepszych ćwiczeń budujących tylny akton mięśnia naramiennego. Oczywiście te ćwiczenia działają, jeśli są wykonywane z odpowiednim ciężarem.
Bardzo często widzi się mężczyzn, którzy używają ciężaru pozwalającego na 30-40 powtórzeń. W takich warunkach trudno oczekiwać hipertrofii, ponieważ mięśnie są ćwiczone w sposób wytrzymałościowy. Taki trening daje chwilową „pompę” (nabicie tkanek krwią), ale nie stymuluje wzrostu masy mięśniowej.
Aby ćwiczenie działało...
Użyj ciężaru, z którym możesz wykonać np. 10 powtórzeń, jedenaste z trudem, a dwunaste na granicy załamania, z pomocą partnera. I dopiero w momencie, gdy zdobędziesz odpowiedni punkt odniesienia, można myśleć o programowaniu progresji, czy lekkim zwiększaniu liczby powtórzeń, np. 12-15, co może być dobre dla tylnego aktonu mięśnia naramiennego.
Odwrotne rozpiętki na maszynie - zaangażowane mięśnie
- Tylny akton mięśnia naramiennego
- Mięsień podgrzebieniowy
- Mięsień obły mniejszy
- Boczny akton mięśnia naramiennego
- Mięsień czworoboczny grzbietu („kaptur”)
- Mięsień równoległoboczny
- Mięsień trójgłowy ramienia
- Prostowniki nadgarstka
Odwrotne rozpiętki na maszynie - prawidłowe wykonanie
Usiądź na maszynie, klatka piersiowa jest oparta o poduszkę. Chwyć uchwyty, w zależności od konstrukcji maszyny kciukami do góry lub do siebie, kciuki ustawione poziomo. Lekko ugnij łokcie i ustaw je na wysokości barków.
Trzymając łokcie skierowane wysoko, przyciągnij uchwyty do siebie i do tyłu, aż łokcie znajdą się na wysokości tułowia. Wróć i powtórz.
Uwagi i sugestie
Faza negatywna (opuszczanie) jest tu równie ważna albo nawet i ważniejsza od koncentrycznej (przyciągania). Ćwiczenie nie powinno być wykonywane ze zbyt dużym ciężarem, wymuszającym skracanie ruchu ani ze zbyt małym, który nie wpływa na hipertrofię.
