Odwrotne rozpiętki na maszynie - Lever Seated Reverse Fly

Odwrotne rozpiętki na maszynie, wysokie wiosłowanie leżąc na ławce, odwrotne rozpiętki z hantlami, przyciąganie rączki wyciągu lub linek wyciągu do twarzy (face pull) należą do najlepszych ćwiczeń budujących tylny akton mięśnia naramiennego. Oczywiście te ćwiczenia działają, jeśli są wykonywane z odpowiednim ciężarem. 

Bardzo często widzi się mężczyzn, którzy używają ciężaru pozwalającego na 30-40 powtórzeń. W takich warunkach trudno oczekiwać hipertrofii, ponieważ mięśnie są ćwiczone w sposób wytrzymałościowy. Taki trening daje chwilową „pompę” (nabicie tkanek krwią), ale nie stymuluje wzrostu masy mięśniowej.

Aby ćwiczenie działało...

Użyj ciężaru, z którym możesz wykonać np. 10 powtórzeń, jedenaste z trudem, a dwunaste na granicy załamania, z pomocą partnera. I dopiero w momencie, gdy zdobędziesz odpowiedni punkt odniesienia, można myśleć o programowaniu progresji, czy lekkim zwiększaniu liczby powtórzeń, np. 12-15, co może być dobre dla tylnego aktonu mięśnia naramiennego.

Odwrotne rozpiętki na maszynie - zaangażowane mięśnie

  • Tylny akton mięśnia naramiennego
  • Mięsień podgrzebieniowy
  • Mięsień obły mniejszy
  • Boczny akton mięśnia naramiennego
  • Mięsień czworoboczny grzbietu („kaptur”)
  • Mięsień równoległoboczny
  • Mięsień trójgłowy ramienia
  • Prostowniki nadgarstka

Odwrotne rozpiętki na maszynie - prawidłowe wykonanie

odwrotne rozpiętki na maszynie

Usiądź na maszynie, klatka piersiowa jest oparta o poduszkę. Chwyć uchwyty, w zależności od konstrukcji maszyny kciukami do góry lub do siebie, kciuki ustawione poziomo. Lekko ugnij łokcie i ustaw je na wysokości barków.

Trzymając łokcie skierowane wysoko, przyciągnij uchwyty do siebie i do tyłu, aż łokcie znajdą się na wysokości tułowia. Wróć i powtórz.

Uwagi i sugestie

Faza negatywna (opuszczanie) jest tu równie ważna albo nawet i ważniejsza od koncentrycznej (przyciągania). Ćwiczenie nie powinno być wykonywane ze zbyt dużym ciężarem, wymuszającym skracanie ruchu ani ze zbyt małym, który nie wpływa na hipertrofię.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Alldeynn

Warto przeczytać

Komentarze (0)