
Opisane ćwiczenie uważam za jedno z najważniejszych, których można użyć do przeprowadzenia kompleksowej rozgrzewki przed treningiem klatki piersiowej oraz mięśni naramiennych. Mamy tu element rotacji zewnętrznej, co przygotowuje do pracy rotatory, dogrzewa staw barkowy i tricepsy.
W wyciskaniu kubańskim angażujemy prawie wszystkie mięśnie kluczowe dla zdrowia stawu barkowego. Stożek rotatorów tworzą ścięgna 4 mięśni:
- Nadgrzebieniowego
- Podgrzebieniowego
- Podłopatkowego
- Obłego mniejszego
Wyciskanie kubańskie - zaangażowane mięśnie
- Mięsień obły mniejszy,
- Mięsień poddgrzebieniowy
- Tylny akton mięśnia naramiennego
- Mięsień nadgrzebieniowy
- Przedni akton mięśnia naramiennego
- Środkowa (boczna) część mięśnia naramiennego
- Mięsień trójgłowy ramienia (triceps)
- Mięsień ramienny
- Mięsień ramienno-promieniowy
- Mięsień dwugłowy ramienia
- Czworoboczny grzbietu („kaptury”)
- Mięsień zębaty przedni
- Mięsień dźwigacz łopatki
- Prostowniki nadgarstków
- Mięśnie stabilizujące brzucha i grzbietu
Wyciskanie kubańskie - prawidłowe wykonanie
- Pozycja wyjściowa jest statyczna, nie pracujemy całym tułowiem. W pierwszej fazie ruchu unosimy ciężar do wysokości klatki piersiowej, prowadząc hantle blisko tułowia.
- Następnie wykonujemy rotację zewnętrzną z hantlami (łokieć jest nieruchomy, pracuje przedramię, z pozycji poziomej ma przesunąć się do pionowej), co w bardzo zauważalny sposób redukuje ciężar roboczy. Tak ma być!
- Nie należy z tym walczyć, wykorzystując pracę tułowiem, zarzucanie ciężaru i inne sposoby.
- W dalszej części ruchu (gdy hantle znajdują się koło głowy) pracę wykonujemy głównie mięśniami naramiennymi i tricepsem, tak samo, jak w klasycznym wyciskaniu.
Uwagi i sugestie
Ćwiczenie nie ma być wykonywane dynamicznie, ale bardziej statycznie, służy do rozgrzewki. Nie należy oczekiwać, iż podniesie się w ten sposób duże ciężary, bo nie do tego służy. Przydaje się jako element rozgrzewki i profilaktyki dla stawów barkowych, łokciowych i nadgarstków.
