Wyciskanie nad głowę na maszynie - Lever Seated Shoulder Press

Wyciskanie hantlami czy sztangą jest jednym z lepszych ćwiczeń budujących przedni i w mniejszym stopniu środkowy akton mięśnia naramiennego. Problem polega na tym, iż wspomniane ćwiczenia wymagają angażowania całej masy pobocznych mięśni stabilizujących brzucha i grzbietu, tor ruchu lubi się zmieniać, ciężar nie daje się dobrze kontrolować. 

Maszyna - tak czy nie?

Na hantlach ramion pracują osobno, co też może sprawiać problemy. Z tego powodu warianty wyciskania ciężaru nad głowę na maszynie nie muszą być wcale złym pomysłem, szczególnie dla osób początkujących. Należy zadbać o odpowiednie ustawienie siedziska i podparcia maszyny, aby pracowały głównie mięśnie naramienne, a nie klatka piersiowa.

Wyciskanie nad głowę na maszynie - zaangażowane mięśnie

Wyciskanie nad głowę na maszynie - prawidłowe wykonanie

 wyciskanie nad głowę na maszynie

Ustawiamy dłonie szerzej niż barki, usztywniamy sylwetkę (brzuch i grzbiet), co najłatwiej zrealizować poprzez nabieranie powietrza, wyciskamy ciężar jednostajnie, nad głowę.

Po osiągnięciu najwyższego punktu (np. prawie do momentu zablokowania łokci) odwracamy ruch i rozpoczynamy powolne opuszczanie ciężaru.

Uwagi i sugestie

Przed wykonywaniem tego ćwiczenia warto byłoby poświęcić uwagę na rotacje zewnętrzne i wewnętrzne (ochrona stawu barkowego), dogrzać tricepsy, przedramiona, łokcie. Nie ma konieczności wyciskania z zablokowaniem ciężaru nad głową, to nie jest dwubój ciężarowy, tylko kulturystyka. Można utrzymywać stałe napięcie mięśni.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Wiosna na pelnej

Warto przeczytać

Komentarze (0)