
Wbrew pozorom jest to jedno z ćwiczeń, w którym suwnica Smitha może się całkiem dobrze sprawdzać. Można się zająć tylko mechaniczną pracą mięśni, nie skupiając uwagi na stabilizacji i kontroli toru ruchu. Może mieć to duże znaczenie, gdy w planie figuruje kilka typów wyciskania albo gdy stosuje się model góra/dół i do części naramiennej przechodzimy już przy sporym zmęczeniu po 2 ćwiczeniach klatki piersiowej, 2 ćwiczeniach grzbietu itd.
Wyciskanie sztangi nad głowę na suwnicy - zaangażowane mięśnie
- Przedni akton mięśnia naramiennego
- Klatka piersiowa, część obojczykowa
- Triceps
- Środkowa część mięśnia naramiennego,
- Czworoboczny grzbietu („kaptury”)
- Mięsień zębaty przedni
- Mięsień dźwigacz łopatki
- Biceps (stabilizacja)
Wyciskanie sztangi nad głowę na suwnicy - prawidłowe wykonanie
Zdejmujemy ciężar z ogranicznika, rozpoczynamy fazę ekscentryczną ruchu. Ciężar opuszczamy ruchem powolnym, a wyciskamy nieco szybciej, energiczniej. Trudno jest tu popełniać zasadnicze błędy, o ile nie zmieniamy pozycji stóp oraz rąk i utrzymujemy napięcie sylwetki.
Uwagi i sugestie
Ćwiczenie można wykonywać w pełnym lub częściowym zakresie, a więc opuszczamy ciężar do klatki piersiowej lub tylko do brody. Istnieje też wariant wyciskania od czubka głowy. Jeśli skracamy zakres ruchu, a nie było to zamierzone, ciężar jest zwyczajnie za duży. Ćwiczenie wymaga uprzedniego rozgrzania tricepsów oraz rejonu rotatorów, dlatego warto wykonać wcześniej rotacje oraz przeprowadzić solidną rozgrzewkę.

Ruhl robil wiekszosc zycia wyciskanie do czubka glowy na smicie i barki mial jedne z najlepszych w historii :-) za to tricepsow nie mial wcale. Dla mnie to najlepsze cwiczenie na ogolem barki i zawsze robilem max do brody na maszynie, smicie czy tez na wolnym ciezarze w power racku. Zawsze jak probowalem ponizej brody to mialem te czucie, ze zaraz cos mi j**nie :-D