Wznosy ramion bokiem na maszynie - Lever Lateral Raise

Opisane ćwiczenie może być dla niektórych osób bardzo skuteczne, ponieważ przy wznosach bokiem z hantlami wykorzystują energię pędu, a nie pracę mięśni. Jeśli wszystkie wznosy wyglądają jak spotykany w CrossFit swing (wymach), to całkiem prawdopodobne, że impuls wzrostowy dostają: tył uda (dwugłowy, półścięgnisty, półbłoniasty), pośladki, grzbiet (np. mięsień czworoboczny grzbietu) i brzuch, ale nie mięśnie naramienne

Kiedy pracują mięśnie naramienne?

Mięśnie naramienne są wykorzystywane w trakcie wariantów wyciskania na ławce (poziomo, głową w górę i głową w dół), jednak jest to głównie przedni akton mięśnia naramiennego. Wznosy ramion bokiem na maszynie celują głównie w środkowy akton, który o wiele częściej jest zaniedbany. Ponadto u wielu osób decydującą rolę w rozwoju barków odgrywa genetyka. Na dodatek potrzeba odpowiedniego zakresu ruchu, ćwiczeń i tempa, by poruszyć oporne części barków.

Wznosy ramion bokiem na maszynie - zaangażowane mięśnie

Źródło: Baza danych EXRX.

Wznosy ramion bokiem na maszynie - prawidłowe wykonanie

wznosy ramion bokiem na maszynie

Siadasz, ustawiasz żądany ciężar, chwytasz rączki maszyny. Unosisz ramię, aż łokieć znajdzie się na wysokości barku (podnosisz do momentu, gdy górna część ramienia jest ustawiona horyzontalnie). Opuść i powtórz.

Uwagi i sugestie

Barki reagują dobrze na średni i wysoki zakres powtórzeń, utrzymywanie napięcia. Nie należy używać zbyt małego ani zbyt dużego ciężaru. Wystarczy obciążenie pozwalające na 8-12 powtórzeń.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Wiosna na pelnej

Warto przeczytać

Komentarze (0)