
Opisane ćwiczenie jest wstępnym do wykonywania spięć tułowia na ławce rzymskiej ze skrętem, które jest trudniejsze i wymaga dodatkowej rotacji tułowia oraz ruchu nogi. Wiąże się to z pracą wielu dodatkowych grup mięśni m.in. zginaczy i prostowników stawu biodrowego oraz kolanowego. Tutaj ruch jest o wiele prostszy.
O czym musisz pamiętać?
Uwaga jest taka sama jak w przypadku wszystkich ćwiczeń na mięśnie skośne. Rozbudowa tej grupy nie musi służyć estetyce sylwetki. Jeśli ktoś ma dość szerokie biodra i wąskie barki, to trenując „skosy”, może sobie zaszkodzić. Wbrew danym publikowanym w sieci w opisywanym ćwiczeniu nie mają dużego udziału mięśnie pośladkowe, a tym bardziej mięsień krawiecki czy mięśnie czworogłowe ud. Nie ma tu silnego zgięcia i wyprostu stawu biodrowego, ruch przebiega w innej osi.
Boczne zgięcia tułowia na ławce rzymskiej - zaangażowane mięśnie
- Mięsień skośny brzucha
- Prostowniki grzbietu
Boczne zgięcia tułowia na ławce rzymskiej - prawidłowe wykonanie
- Układamy się na ławce rzymskiej, bokiem ciała. Blokujemy nogi o wałek. Można to zrobić tak, iż stopy są równolegle lub obok siebie. Zależy to od konstrukcji ławki i ile miejsca zostało do zaczepienia stóp. Ręce mogą być za głową lub przed klatką piersiową.
- Wykonujemy krótki ruch bocznego zgięcia, opuszczając tułów w kierunku podłoża i następnie przenosimy tułów do pozycji wyjściowej.
Uwagi i sugestie
Jest to jedno z dość prostych ćwiczeń, które nadaje się jako wstępne przed trudniejszymi np. w zwisie na drążku, z wykorzystaniem TRX itd.
