
Opisane ćwiczenie wcale nie jest takie łatwe, na jakie wygląda. Nadaje się jako uzupełnienie dla klasycznego treningu brzucha tj. krótkich spięć w leżeniu, przyciągania kolan do klatki piersiowej w leżeniu, wznosów nóg w zwisie, zwykłych, poziomych „nożyc” czy „scyzoryków”. Nie należy przesadnie trenować mięśni brzucha, bo może się to negatywnie odbić na funkcjonowaniu całego ciała.
Wiele osób poświęca dziesiątki minut na trening brzucha, licząc, iż pozwoli to pozbywać się tkanki tłuszczowej. Sukces w procesie redukcyjnym zależy od przyjętego bilansu energetycznego, a nie od stosowanych ćwiczeń dla mięśni brzucha.
Naprzemienne unoszenie nóg w leżeniu (nożyce pionowe) - zaangażowane mięśnie
- Mięsień biodrowo-lędźwiowy
- Mięsień napinacz powięzi szerokiej
- Mięsień krawiecki
- Mięsień grzebieniowy
- Mięsień prosty uda
- Przywodziciele
- Mięsień prosty brzucha
- Mięsień skośny brzucha
- Szereg innych mięśni stabilizujących
Naprzemienne unoszenie nóg w leżeniu (nożyce pionowe) - prawidłowe wykonanie
- Leżymy na podłożu, jeśli trzeba, pod ciało można podłożyć odpowiednią matę.
- Nogi proste w kolanach, są uniesione nad ziemią.
- Ręce leżą na podłożu blisko bioder, stabilizują tułów.
- Naszym zadaniem jest unoszenie prostej nogi, do uzyskania kąta ok. 45-50 stopni. Druga noga pozostaje uniesiona nad ziemią.
- Położenie nóg jest zmieniane dynamicznie.
Uwagi i sugestie
Nie jest to typowe ćwiczenie dla mięśni prostych brzucha i to jest właśnie największą zaletą. Wzmacniamy kluczowe mięśnie odpowiedzialne za zgięcie stawu biodrowego, czyli: mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień napinacz powięzi szerokiej, mięsień prosty uda, mięsień krawiecki, przywodziciele i mięsień grzebieniowy.
Im wyżej ustawimy nogi, tym ćwiczenie staje się łatwiejsze. Im niżej, tym trudniejsze. Można też wykonać trudniejszy wariant, czyli unieść nogę do kąta 90 stopni, ale to już jest inne ćwiczenie. Możesz też połączyć wariant trudniejszy (większy zakres) z prostszym (częściowy zakres).
