
Scyzoryk to jednoczesne unoszenie rąk i nóg w leżeniu (w terminologii angielskiej bywa nazywane V-up). Jest to jedno z najlepszych ćwiczeń kształtujących mięśnie brzucha. Jest rzadziej wykonywane, ponieważ wymaga sporej siły i dobrej koordynacji.
Opisane ćwiczenie ma wiele wariantów, na animacji jest zaprezentowana szczególnie trudna wersja, czyli kierujemy dłonie w kierunku palców stóp, utrzymując kończyny proste. Przypomina to ruch składania ostrza scyzoryka, stąd wzięły się nazwy angielska i polska. Prostsza wersja przypomina krótkie spięcia brzucha w leżeniu, zginamy nogi i przyciągamy kolana w kierunku klatki piersiowej.
Scyzoryk - zaangażowane mięśnie
- Mięsień prosty brzucha
- Mięsień biodrowo-lędźwiowy
- Napinacz powięzi szerokiej
- Mięsień grzebieniowy
- Mięsień krawiecki
- Grupa mięśni przywodzicieli
- Mięsień skośny brzucha
- Mięsień prosty uda
Scyzoryk- prawidłowe wykonanie
Leżysz na podłożu. Ręce i nogi są proste. Jednocześnie uginasz tułów (angażując mięśnie proste brzucha, mięsień biodrowo-lędźwiowy, przywodziciele, mięsień grzebieniowy, krawiecki) i podnosisz z podłoża proste nogi (pracują podobne grupy jak opisane wcześniej), kierujemy dłonie w kierunku palców stóp.
Uwagi i sugestie
Tempo może być umiarkowane. Każde powtórzenie zaczynaj od położenia górnej części pleców na podłożu, aby mięśnie brzucha mogły popracować. Jeśli ustawisz tułów w zablokowanej pozycji i nie będziesz wracał do pozycji wyjściowej, to ćwiczenie przestanie być scyzorykiem, zacznie przypominać unoszenie prostych nóg w leżeniu lub krótkie spięcia brzucha do wyprostowanych nóg.
Tak, mięśnie proste i skośne będą pracowały, ale tylko izometrycznie, w trakcie stabilizacji miednicy. Pamiętaj, że ćwiczenia mięśni brzucha nie służą redukcji tłuszczu w rejonie tułowia. To tylko pomocnicza aktywność fizyczna.
