
Opisane ćwiczenie przypomina klasyczny bój gimnastyczny, świecę. Jednak w tym wariancie jest nieco inaczej niż w przypadku świecy, ponieważ nie utrzymujemy statycznej pozycji z nogami w górze. Tutaj nogi tylko na chwilę wędrują do góry, po chwili wracamy do pozycji wyjściowej. To wcale nie jest takie proste ćwiczenie, szczególnie jeśli jest wykonywane przy wykorzystaniu pracy mięśni, a nie kinetycznego, zamachowego ruchu ciała.
Wznosy prostych nóg w leżeniu - zaangażowane mięśnie
- Mięsień biodrowo-lędźwiowy
- Mięsień napinacz powięzi szerokiej
- Mięsień krawiecki
- Mięsień grzebieniowy
- Mięsień prosty uda
- Mięśnie przywodziciele
- Mięsień prosty brzucha
- Mięsień skośny brzucha
- Mięsień czworogłowy uda
Wznosy prostych nóg w leżeniu - prawidłowe wykonanie
- Leżysz na macie, materacu, piankowych podkładkach lub innej miękkiej powierzchni. Ćwiczenie można wykonywać nawet na odpowiednio szerokiej ławce (wtedy ręce są trzymane blisko tułowia).
- Jeśli ćwiczenie wykonujesz, leżąc na ziemi, ramiona są położone z boku ciała, dla stabilizacji, wnętrza dłoni mają kontakt z podłożem.
- Unosisz biodra do momentu, aż nogi znajdą się wysoko w górze, kierujesz je pionowo. Nogi są proste w kolanach. Powoli wracasz do pozycji wyjściowej.
Uwagi i sugestie
Ćwiczenie nie jest takie proste, jak się wydaje. Może sprawiać spore problemy z równowagą. Można zwiększyć zaangażowanie mięśnia prostego brzucha, wykonując ćwiczenie w większym zakresie ruchu (po uniesieniu przenosisz je w kierunku głowy).
