Czy można jeść tylko jeden raz dziennie?

Wiele osób postrzega dietę jako sposób na szybką utratę wagi. Jednak to, co jesz, wpływa również na Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Dlatego ważne jest, aby jeść to, co najzdrowsze dla Twojego organizmu, a nie ulegać modnym dietom cud, które oferują szybkie efekty w krótkim czasie.

Kluczem jest rozsądek 

Z pewnością natrafisz na wiele różnych propozycji, które gwarantują Ci zdrowie i ładną sylwetkę, ale kluczem jest rozsądek i umiejętność oszacowania, czy dane rozwiązanie jest korzystne. Jednym z takich popularnych kierunków jest dieta OMAD, która zakłada jedzenie jednego posiłku dziennie. Plan ten został stworzony przez Brada Pilona, kanadyjskiego trenera fitness i dietetyka.

Czy OMAD to forma przerywanego postu?

OMAD - dieta

Można śmiało powiedzieć, że OMAD to odmiana przerywanego postu. W przeciwieństwie do większości diet, które mówią Ci, co jeść, dieta OMAD koncentruje się na częstotliwości posiłków. Jeśli będziesz przestrzegać zasad tej diety, możesz jeść, co chcesz, pod warunkiem, że będziesz jeść tylko raz dziennie. Nie ma ograniczeń co do ilości, ale zaleca się używanie małego talerza i najlepiej, żeby nie był wypełniony po brzegi.

Znaczenie ma także pora posiłku. Powinna być taka sama każdego dnia. Co istotne, poza posiłkiem zaleca się spożywanie dużej ilości napojów, najlepiej wody, ale dozwolona jest herbata, kawa i inne, które nie zawierają cukru.

Dieta OMAD i utrata masy ciała

Jeśli jesz tylko raz dziennie, trudno jest spożyć wystarczającą ilość kalorii, więc większość osób jest na deficycie, co sprawia, że faktycznie mogą schudnąć. Jedno z badań natomiast wykazało, że poza spadkiem masy ciała wystąpił także wzrost ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu, co nie jest pożądanym efektem.

Polecamy również: Najlepsza dieta na 2023 rok

Czy dieta OMAD daje jakieś korzyści zdrowotne?

Istnieją dowody, że różne formy przerywanego postu mogą poprawić kontrolę poziomu cukru we krwi u osób ze stanem przedcukrzycowym lub cukrzycą typu 2, ale jest to obszar wymagający dalszych badań. Istnieją również dowody na to, że post przerywany poprawia zdrowie komórek poprzez wzmocnienie autofagii – procesu, w wyniku którego komórki eliminują stare, słabe komórki. Wzmacniając autofagię, post przerywany może spowolnić starzenie się komórek, ale potrzebne są dalsze badania, żeby to potwierdzić.

Jakie są wady diety OMAD?

OMAD - dieta, jeden duży posiłek

Spożywanie jednego posiłku dziennie może pomóc zrzucić kilka kilogramów, ale ma też pewne wady. Jeśli przez większość dnia nic nie jesz, jesteś później bardziej skłonny wybrać niezdrowe jedzenie, ponieważ odczuwasz głód i frustrację. Może to doprowadzić do epizodów objadania się, ale także do niedoborów żywieniowych, ponieważ żywność wysoko przetworzona jest uboga w składniki odżywcze.

Ponadto jedząc jeden posiłek dziennie, ciężko jest zawrzeć w nim wszystkie niezbędne witaminy, minerały i inne składniki i to w odpowiedniej ilości. Jeśli już się zdecydujesz na jakąkolwiek dietę, to warto zaopatrzyć się w kompleks witamin i minerałów.

W innym przypadku może to doprowadzić do niedoborów żywieniowych, ponieważ małą ilością jedzenia w ciągu dnia oraz jedzeniem wysoko przetworzonym nie jesteś w stanie zapewnić sobie odpowiedniej ilości składników odżywczych. Oczywiście możesz je uzupełniać, stosując suplementy, np. kompleks witamin i minerałów.

Wadą takiego podejścia są także potencjalne problemy żołądkowe, np. niestrawność, które mogą pojawić się w sytuacji, gdy przez cały dzień nic nie jesz, aż tu nagle „wrzucisz” w siebie jeden potężny posiłek. Nasz organizm lubi stabilność i umiar, w innym przypadku będzie się bronić.

W przypadku problemów z układem trawiennym przydatne będą probiotyki, które unormują nieco florę bakteryjną.

Podsumowanie

Dieta OMAD wiąże się z pewnymi problemami zdrowotnymi, w tym z ryzykiem niedoborów składników odżywczych. Niestety, nie promuje różnorodności składników odżywczych ani nie kładzie nacisku na żywność bogatą w składniki odżywcze.

Jeśli chcesz zastosować dietę omad, aby zrzucić kilogramy, nie stosuj jej codziennie, ale cyklicznie i przez krótki czas, np. Tylko dwa dni w każdym tygodniu.

Najlepszym rozwiązaniem jednak zawsze pozostaje kontrola kalorii, regularne posiłki, które są bogate w zdrową, nieprzetworzoną żywność. Dieta OMAD nie jest zatem cudownym rozwiązaniem na schudnięcie, ale jedną z tych modnych diet, które niekiedy przynoszą więcej problemów niż korzyści.

Referencje: 

What Is the OMAD Diet? How Eating One Meal a Day Works for Weight Loss (goodhousekeeping.com)

What You Need to Know About OMAD — Diet Doctor

What Science Says About the Weight-Loss Potential of The One-Meal-a-Day Diet | Discover Magazine

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Spalanie

Warto przeczytać

Komentarze (2)
Anonim

Proponuję jeszcze iść do pracy w poniedziałek rano i jednorazowo przerobić całe 40 czy 48 godzin, zachowując pełną efektywność fizyczną i psychiczną.
Nie brzmi tak groźnie...

W sumie nie dziwię się, że współcześni ludzie mając dwadzieścia parę lat mają pełno kłopotów z trawieniem, bo przy takich pomysłach wiek ich układu pokarmowego (stopień obciążenia go na różne sposoby przez ubiegłe lata) pewnie jest bliższy 120-tu latom.
Na domiar złego taka dieta jak ta, sprzyja złym wyborom, bo próbując się najeść "na zapas" głodny człowiek będzie wybierał wysokoenergetyczne, skoncentrowane pokarmy, a omijał wysokobłonnikowe, z dużą zawartością wody i zajmujące miejsce w żołądku, czyli warzywa i owoce.
Nie sądzę, aby nawet raz czy dwa razy w tygodniu jedzenie przy takich założeniach miało sens, bo one są z gruntu niewłaściwe, pomijając całkowicie jakość. W ten sposób ludzie właśnie wykańczają swoje organizmy, dorzucając garść witaminek i probiotyków do czegoś, co jest nieodpowiednie i nieodżywcze nawet dla bakterii...
Analogicznie można by napełnić bak w samochodzie gnojówką i popsikać na koniec perfumami od Armaniego.

Jab!

To wszystko ma sens, ale nie w ten sposób jak tutaj jest opisane…możesz jeść co chcesz. Nie, nie możesz, niezależnie od sposobu odżywiania. Jedzenie ma być gęste odżywczo a nie śmieciowe. 1 posiłek dziennie przepełniony zdrowym tłuszczem, różnymi wysokoblonnikowymi źródłami węglowodanów i np z 3 różnymi rodzajami białka z produktów nasyci i nie będzie wcale ciągot do słodyczy czy innych. W wielu kulturach tak się je. Nawet sportowcy tak jedzą w określonych częściach świata np sumici poza okresem przygotowań albo zapaśnicy z degestanu. To nie jest wcale złe rozwiązanie pod warunkiem czystości pokarmu