
Wyciskanie sztangi leżąc na podłodze należy do niezwykle popularnych ćwiczeń. Ze względów praktycznych nie polecam wykonywać go bez asekuracji, a jeśli już ćwiczymy leżąc na ziemi, to najlepiej z wykorzystaniem np. odpowiedniej ramy, klatki, zabezpieczeń (ograniczników). W typowej wersji pokazanej na animacji ćwiczenie nie jest zbyt bezpieczne.
Na dodatek warto byłoby zastosować, choć elementarne zasady bezpieczeństwa, ściągnąć łopatki, wykonać lekki mostek. Niezależnie na jakim podłożu leżymy, ciało nie ma leżeć bezwładnie, powinno być spięte (brzuch, góra grzbietu, nogi).
Wyciskanie sztangi leżąc na ziemi - zaangażowane mięśnie
- Mięśnie klatki piersiowej,
- Przedni akton mięśnia naramiennego
- Mięsień trójgłowy ramienia (triceps)
- Głowa krótka mięśnia dwugłowego ramienia (biceps)
Wyciskanie sztangi leżąc na ziemi - prawidłowe wykonanie
Układamy się wygodnie, ciężar najlepiej byłoby zdjąć np. z drewnianych bloczków, skrzyń, ławki lub innego podwyższenia. Można też skorzystać z pomocy asekuracji, która poda ciężar. W fazie opuszczania ruch ma być wolny i kontrolowany, w okolice odcinka: mostek-środek mięśni piersiowych. W fazie koncentrycznej (wyciskania) tempo może być nieco żwawsze.
Uwagi i sugestie
Jest to ryzykowna wersja ćwiczenia, szczególnie jeśli nie mamy asekuracji. Problem pojawia się w pozycji wyjściowej i po zakończeniu ćwiczenia. Jeśli mamy możliwość wykonania boju, leżąc na ziemi, ale z wykorzystaniem odpowiedniej wysokości ograniczników, to warto byłoby z tego skorzystać.
