Izotonik czy woda?

Pojawienie się napoju izotonicznego na rynku zrobiło małą rewolucję w segmencie napojów sportowych. Produkt ten był ochoczo reklamowany jako sposób na efektywniejsze nawodnienie niż klasyczna woda. Co takiego zawiera w sobie izotonik, że jego skuteczność nawodnienia organizmu jest dużo wyższa niż przez pozostałe napoje?

Czym jest roztwór izotoniczny?

Biorąc pod uwagę fizjologię ciała człowieka, rodzaj płynu, jaki wprowadzamy do organizmu, jak i reakcja na ten płyn, będzie różna, w zależności od rozpuszczonych w nim składników odżywczych, zwłaszcza w kontekście zawartości chemicznej komórki. Oznacza to, że możemy podzielić płyny na 3 grupy.

Hipotoniki

Do których należy woda, są to wszystkie płyny, których zawartość cukru i związków mineralnych jest mniejsza niż ta w komórce. Oznacza to, że wypicie płynu tego typu wymaga wyrównania stężeń, co wiąże się z przenikaniem przez błonę komórkową substancji odżywczych;

Izotoniki

Posiadają zbliżony skład chemiczny płynu do zawartości komórki. Wypicie roztworu tego typu nie wymaga od komórki większych nakładów pracy, co wiąże się z szybkim wykorzystaniem płynu w tej formie;

Hipertoniki 

Są to płyny, których zawartość związków mineralnych, jak i cukru, jest wyższa niż ta znajdująca się w komórce. Organizm, aby mógł wykorzystać roztwór tego typu, musi z wnętrza komórki oddać wodę, tak aby wyrównać stężenia. Dość często w przypadku tego typu napoi, które wypijamy zbyt szybko, dochodzi do efektu pełnego żołądka, który dodatkowo ściąga wodę, a my czujemy dyskomfort.

kobieta z napojem

Jak więc widzimy, skuteczność izotonika zawdzięczamy odpowiednio dobranemu stężeniu związków mineralnych, jak i zawartości cukru w płynie. Przeważnie izotonik zawiera około 5-5,5 g węglowodanów w 100 ml płynu. Jest to postać prosta cukru, tak aby obniżyć do minimum pracę układu pokarmowego, która podczas wysiłku fizycznego i tak jest mocno ograniczona.

Co więcej, izotonik, dostarczając dawki węglowodanów, podtrzymuje dodatkowo aktywność energetyczną, dbając o to, aby nie zabrakło nam siły.

Kontroluj spożycie elektrolitów

W kontekście nawadniania, jak i dbania o funkcjonalność naszego układu mięśniowego, warto również wspomnieć o zawartych w napoju elektrolitach. Zawartość magnezu, sodu, wapnia i potasu ma na celu podtrzymanie odpowiedniej aktywności układu nerwowego, który wpływa na możliwości przewodzenia impulsów nerwowych, odpowiedzialnych za możliwości kurczliwości mięśnia.

Oprócz działania stricte nawadniającego izotonik wykazuje również wsparcie regeneracyjne. Dostarczenie niewielkiej ilości cukru wraz z pierwiastkami mineralnymi doskonale sprawdza się w kontekście szybszego powrotu organizmu do homeostazy po intensywnym wysiłku.

izotonik

Podsumowanie

Wykorzystanie izotoników podczas treningu ma za zadanie skuteczniej nawadniać organizm. Dzięki wykorzystaniu wiedzy odnośnie stężenia zawartości komórki można było opracować roztwór, który będzie zbliżony składem.

Dzięki tego typu strategii transport wody przez błonę komórkową jest efektywniejszy i szybszy. Oznacza to, że izotonik jest lepszym rozwiązaniem w kontekście nawodnienia niż klasyczna woda. Dodatkowo zawartość cukru, jak i związków mineralnych wspomaga tempo regeneracji powysiłkowej.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Spalanie

Warto przeczytać

Komentarze (1)
Anonim

"...Produkt ten był ochoczo reklamowany jako sposób na efektywniejsze nawodnienie niż klasyczna woda. Co takiego zawiera w sobie izotonik, że jego skuteczność nawodnienia organizmu jest dużo wyższa niż przez pozostałe napoje?"
Czy jest jakiś sposób zmierzenia albo oszacowania efektywności/skuteczności nawadniania? Np. indeks nawadniania wodą wynosi 100 a indeks nawadniania izotonikiem X 110.