Czy jacuzzi ułatwia odchudzanie?

Korzystanie z jacuzzi, czyli ciepłej kąpieli w bulgoczącej od powietrza wpuszczanego z dysz wodzie, to nie tylko chwilowa przyjemność. Poza tym, że ułatwia relaksację mięśni, w tym mięśni głębokich wokół kręgosłupa, to może też mieć pewne działania pośrednie. Pojedyncze publikacje naukowe wskazują, że jacuzzi może w jakimś stopniu wpłynąć na redukcję masy ciała, jednak niewiele znanych jest szczegółów w tej materii. 

Kąpiele jacuzzi

kąpiel w jacuzzi

Swoje korzenie kąpiele jacuzzi mają w starożytności, gdyż ludzie już tysiące lat temu doceniali naturalne, ciepłe źródła i ich właściwości. Obecnie napowietrzanie wody można sobie zamontować nawet w wannie, jednak warto wiedzieć, że nie same bąbelki odgrywają rolę w korzystnym działaniu jacuzzi.

Polecamy również: Ranking preparatów i suplementów na odchudzanie

Rodzajem hydromasażu, który jest najbliższy definicji SPA, czy balneoterapii, jest ten, w którym wykorzystuje się lokalne wody mineralne spod ziemi, a nie z instalacji higieniczno-sanitarnej. Jedną z cech charakterystycznych takich wód jest obecność siarczanu magnezu, który może w pewnym stopniu przyswajać się przez skórę.

Które Jacuzzi jest lepsze?

Tabela: Podstawowe różnice pomiędzy wodą z kranu a jacuzzi termalnym.

Cecha Woda z kranu Jacuzzi termalne
Mineralizacja Niska / średnia Codzienne
Zanieczyszczenia Chlor Zazwyczaj brak
Koszt Niski Wysoki
Dostępność Wysoka Średnia
Twardość Zazwyczaj wysoka Zazwyczaj niska
Zastosowanie Codzienne Terapeutyczne / relaksacyjne

Jacuzzi a odchudzanie

Niewiele jest danych naukowych, które jednoznacznie wskazywałyby na korzyści stosowania jacuzzi w kontekście odchudzania. Istnieją jednak przesłanki pośrednie, które wyraźnie mówią, że jeśli ma się dostęp do dobrego jacuzzi, zwłaszcza z wodami podziemnymi, to nie powinno się przegapić okazji do skorzystania z niego podczas redukcji masy ciała.

Efekty relaksacyjne

Stres jest znaczącym czynnikiem, który może hamować proces odchudzania. Wydzielanie hormonów stresu w nadmiarze, głównie kortyzolu, może prowadzić do zaburzeń metabolicznych. Kąpiele w jacuzzi według pojedynczych badań mają zdolność do obniżania poziomu stresu i wydzielania kortyzolu. Efekt ten prawdopodobnie związany jest z kojącym wpływem ciepła i hydromasażu na układ nerwowy, co skutkuje zwiększeniem poziomu endorfin i obniżeniem napięcia.

Wpływ na kręgosłup i rozluźnienie mięśni

kąpiele w jacuzzi

Aktywność fizyczna jest kluczowym elementem w procesie odchudzania. Niemniej jednak nadmierna lub nieprawidłowo wykonywana aktywność fizyczna może obciążać kręgosłup i mięśnie. Jacuzzi oferuje możliwość głębokiego rozluźnienia mięśni i kręgosłupa, dzięki masującemu działaniu wody i ciepła.

Działanie to przyspiesza regenerację, jeśli stosuje się naprzemiennie z zimną kąpielą. Szczególnie cenne może to być dla osób pracujących na co dzień przy biurku, gdyż ułatwia dekompresję kręgosłupa po całym dniu siedzenia.

Efekty odpornościowe i metaboliczne

Stan przewlekłego zapalenia w organizmie jest związany z nadwagą i może utrudniać proces odchudzania, np. poprzez zwiększenie uczucia zmęczenia. W jednym z badań zaobserwowano, że ciepłe kąpiele modulują odpowiedź immunologiczną i mogą pomagać w redukcji stanu zapalnego. Dodatkowo redukcja stanów zapalnych może wpłynąć na lepszą wrażliwość na insulinę i stabilizację poziomu glukozy we krwi.

Po włączeniu diety i ćwiczeń, kąpiele w jacuzzi mogą zatem uprzyjemnić przebieg redukcji masy ciała, co szczególnie ważne może być dla osób z dużą nadwagą i odchudzaniem zaplanowanym długoterminowo.

Źródła:

Mooventhan, A, and L Nivethitha. “Scientific evidence-based effects of hydrotherapy on various systems of the body.” North American journal of medical sciences vol. 6,5 (2014): 199-209. doi:10.4103/1947-2714.132935

Hoekstra, S. P., Bishop, N. C., Faulkner, S. H., Bailey, S. J., & Leicht, C. A. (2018). Acute and chronic effects of hot water immersion on inflammation and metabolism in sedentary, overweight adults. Journal of applied physiology (Bethesda, Md. : 1985), 125(6), 2008–2018. https://doi.org/10.1152/japplphysiol.00407.2018

Antonelli, M., & Donelli, D. (2018). Effects of balneotherapy and spa therapy on levels of cortisol as a stress biomarker: a systematic review. International journal of biometeorology, 62(6), 913–924. https://doi.org/10.1007/s00484-018-1504-8

Gröber, Uwe et al. “Myth or Reality-Transdermal Magnesium?.” Nutrients vol. 9,8 813. 28 Jul. 2017, doi:10.3390/nu9080813

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Wiosna na pelnej

Warto przeczytać

Komentarze (0)