
Palenie tytoniu jest destrukcyjnym nałogiem, który nie tylko wpływa na pojawienie się jednego z gorzej rokujących nowotworów, ale pogarsza codzienne funkcjonowanie, uszkadza płuca, upośledza ich funkcjonowanie, obniża wydolność, przyspiesza starzenie się skóry, negatywnie wpływa na płodność itd.
Jak powszechny jest rak płuc?
Na raka płuc umiera 14 nigdy niepalących osób (odnotowuje się 14 zgonów na 100 000 osób), 58 byłych palaczy (58 zgonów na 100 000 osób). 105 osób palących 1-14 papierosów na dobę, 208 osób palących 15-24 papierosów na dobę, 355 osób palących > 25 papierosów na dobę. Dlatego byli palacze są narażeni na 4-krotnie większe ryzyko raka płuc, aktualni palacze od 7,5 razy (1-14 papierosów) do 25 razy większe (>25 papierosów), w zależności od tego, ile papierosów palą codziennie. Na ok. 2,1 mln przypadków raka płuc umiera co roku prawie 1,8 mln osób. Z tego większość jest spowodowana sięganiem po produkty tytoniowe.
Czy rzucenie palenia powoduje przyrost masy ciała i jak znaczny?
Naukowcy wzięli pod lupę 41 osób w wieku ok. 44 lat, z których 76% kontynuowało nałóg, a 24% rzucało palenie. Pomiary wykonano na początku programu i po 12 miesiącach. Skład ciała oceniono za pomocą absorpcjometrii rentgenowskiej o podwójnej energii (DXA). Siłę mięśniową mierzono za pomocą dynamometrii chwytnej i oszacowano osiągi maksymalne dla jednego powtórzenia w typowych ćwiczeniach. Spożycie pokarmu i poziomy aktywności fizycznej oszacowano za pomocą kwestionariuszy. Status palenia określono na podstawie kotyniny w moczu.
Wyniki
- osoby, które rzuciły palenie miały 4,43 kg masy ciała więcej, w porównaniu do grupy kontynuującej nałóg
- osoby, które rzuciły palenie miały 1,26 kg więcej masy mięśniowej i 3,15 kg więcej masy tłuszczu
- osoby rzucające palenie miały większą siłę chwytu, więcej składników mineralnych kości i gęstość kości, większą siłę w wyciskaniu leżąc (~8 kg) i wyciskanie nogami na suwnicy (~17 kg)
Czy wzrost masy to tylko tłuszcz?
Zaprzestanie palenia wiąże się z przyrostem masy ciała głównie poprzez gromadzenie dodatkowego tłuszczu, ale wiąże się również ze zwiększeniem masy mięśniowej, siły mięśniowej i gęstości kości.
Podsumowanie
Nie da się oszacować zysków zdrowotnych po rzuceniu palenia. Przyrost masy ciała można zniwelować stosowaniem odpowiedniej diety, aktywnością fizyczną, stosowaniem zielonej herbaty, kofeiny, białka serwatkowego czy berberyny. Jeszcze większe efekty są związane z odstawieniem zarówno tytoniu, jak i wyrobów alkoholowych, jednak na taki krok decyduje się niewielu ludzi.
Warto pamiętać, iż rozmaite związki pozostają ustroju przez wiele lat, tak więc sam fakt rzucenia palenia krótkoterminowo jeszcze nic nie musi oznaczać, stanie się bardziej znaczący w perspektywie kolejnych 5-10 lat.
Referencje:
- Oliver A. Leach; Gijs I. van Boxel; Choroby wewnętrzne
- Oren Rom i in. Smoking cessation-related weight gain—beneficial effects on muscle mass, strength and bone health https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/add.12761

Nie przytyłem po rzuceniu.Była nerwówka i skołowanie lecz głodu po odstawieniu nie doświadczyłem.
Bo głód i ciągnięcie do słodkiego to bzdura powtarzana jak mantra w Europie w Indiach twierdzą że ich ciągnie do słonego po rzuceniu papierosów ,bo tam też tak przyjęło się w społeczeństwie. Jak by u nas ci powtarzali dziesiątkami lat rzucisz palenie będziesz obgryzał paznokcie 70% ludzi by to robilo