
Czy to możliwe, że śpiąc spalasz kalorie? W zasadzie można by powiedzieć, że to oczywiste. Tak samo, jak oczywiste jest to, że spalasz je siedząc, czy stojąc. Może nie jest to tak dużo, jak w trakcie jakiejś aktywności fizycznej, ale z pewnością warto się zapoznać z niektórymi faktami.
Ile kalorii spalasz podczas snu?
Podobnie jak w przypadku wielu pytań związanych z utratą wagi i metabolizmem, odpowiedź brzmi: „to zależy”. Każdy z nas ma unikalną podstawową przemianę materii PPM (z ang. BMR, basal metabolic rate). Obejmuje podstawowe funkcje organizmu, takie jak oddychanie, krążenie krwi itp. i jest określana przez takie czynniki, jak waga, wzrost, skład ciała, wiek, płeć biologiczna i poziom aktywności.
Zasadniczo PPM to Twoja bazowa wartość spalania kalorii, która stanowi około 60 procent całkowitego wydatku energetycznego, a pozostałe 40 procent pochodzi z trawienia pokarmu, wykonywania codziennych czynności i ćwiczeń. Jeśli chcesz wiedzieć, ile kalorii spalasz podczas snu, spójrz na swoje PPM.
Jak obliczyć, ile kalorii spalasz podczas snu?
Najprostszą metodą jest skorzystanie z dobrego kalkulatora PPM/BMR policzenie, ile kalorii spalasz na jedną godzinę z doby (24h) i pomnożenie przez ilość godzin snu. Przykładowo, zakładając, że śpisz 8 godzin, to rachunek wyglądałby następująco:
(PPM / 24) x 8 = ilość spalonych kalorii podczas snu
Oczywiście jest to szacunkowa kalkulacja, bo bez specjalnych urządzeń pomiarowych nie mamy możliwości dokładnego zbadania ilości spalanych kalorii, ale na potrzeby zwyczajnych śmiertelników jest to wystarczające.
Czy możesz wpłynąć na liczbę kalorii spalanych podczas snu?
Na wiele czynników, które determinują PPM, a zatem liczbę kalorii spalanych podczas snu, nie masz wpływu. Trenując siłowo, możesz zbudować nieco tkanki mięśniowej, która jest bardziej aktywna metabolicznie niż tłuszcz, ale badania sugerują, że nie ma to większego wpływu na spalanie kalorii podczas snu. Jeśli zatem chciałbyś spalać więcej kalorii, to skup się na tym, by dodać więcej aktywności do pory dnia, w której nie śpisz.
Czy jedzenie przed snem wpływa na kalorie spalane w nocy?
Samo trawienie jedzenia spala kalorie, więc jedzenie o każdej porze — w tym przed snem — spowoduje tymczasowy wzrost wydatkowania energii. Jednak późne posiłki prawdopodobnie nie wzmocnią żadnych celów związanych z utratą wagi. Co więcej, jeśli Twój organizm będzie w nocy zajęty trawieniem jedzenia, możesz odczuć później, że regeneracja była nieodpowiednia i będziesz mniej wydajny w ciągu dnia.
Jednak pora dnia może mieć wpływ na Twoje zachowania związane z jedzeniem. Wiele osób bierze się za bezmyślne podjadanie wieczorami podczas relaksu lub oglądania telewizji. Ten nawyk może prowadzić do spożywania większej ilości kalorii, co w konsekwencji objawi się wzrostem masy ciała. Więc jeśli sięgasz po przekąskę wieczorem, po prostu staraj się zwracać uwagę na wybór przekąsek i wielkość porcji.
Podsumowanie
Jeśli do tej pory myślałeś, że w nocy nie spalasz żadnych kalorii, to pewnie jesteś trochę zaskoczony. Nasz organizm spala je przez całą dobę, zmienia się jedynie natężenie tego procesu, które jest determinowane wieloma różnymi czynnikami. I choć nocne spalanie kalorii nie jest takie, jak podczas aktywności fizycznej, to jednak zawsze jest to dodatkowy czas, kiedy nie przyjmujesz kalorii, a jedynie je wykorzystujesz na swoje podstawowe funkcje życiowe.
Źródła:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15883556/
- https://digitalcommons.wku.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=2051&context=ijes
