
Jest to jedno z trudniejszych ćwiczeń dla przedniej części uda, szczególnie gdy jest wykonywane z większym ciężarem. Może być elementem wchodzącym w obwód na ciężarach lub stacje. Przykładowo można wykonać np. składankę w zakresie 6-8 powtórzeń na ćwiczenie: przysiady typu goblet, zarzut i wyciskanie hantli nad głowę, wykroki z hantlami, klasyczne przysiady z hantlami (trzymanymi w dłoniach), martwy ciąg na prostych nogach (lub rumuński martwy ciąg) z hantlami.
Przysiady typu goblet - zaangażowane mięśnie
- Mięsień czworogłowy uda
- Mięsień pośladkowy wielki i pozostałe mięśnie pośladków
- Mięsień przywodziciel wielki
- Mięsień płaszczkowaty i brzuchaty
- Mięśnie tylnej części uda (dwugłowy uda, półścięgnisty, półbłoniasty)
- Mięśnie prostowniki grzbietu
- Mięsień dwugłowy ramienia
- Przedni akton mięśnia naramiennego
Przysiady typu goblet - prawidłowe wykonanie
Stopy są skręcone lekko na zewnątrz i ustawione na szerokość barków (lub nieco szerzej). Usztywnij brzuch i grzbiet (napnij muskulaturę), nabierz powietrza do brzucha (nie do klatki piersiowej). Usztywnij ramiona.
Jeśli masz problem z trzymaniem ciężaru, obciążenie może zostać zbliżone do ciała, co ułatwia stabilizację. Przysiad typu goblet wykonuje się, cofając biodro i wtórnie zginając stawy kolanowe, w sposób kontrolowany i równomierny schodzi się do pełnego przysiadu.
Ruch odwraca się, wychodząc biodrami do góry, prostując kolana i następnie wypychając biodra do przodu. Ćwiczenie kończy się w momencie, gdy kolana są prawie zablokowane, a sylwetka wyprostowana.
Uwagi i sugestie
Tułów powinien być jak najmniej wychylany, zależy nam na pracy przedniej części uda, a nie głowy długiej mięśnia dwugłowego uda, półścięgnistego, półbłoniastego i pośladkowego wielkiego. Jeśli dla kogoś to ćwiczenie jest problematyczne, można zacząć od zwykłych przysiadów ze sztangą.
