
Tak naprawdę tego rodzaju ćwiczenie możesz wykonywać, korzystając ze sprzętu domowej roboty, jeśli brakuje go w Twoim klubie. Wystarczy drewniana rączka i kawałek liny lub odpowiednio dopasowany łańcuch. Można też próbować zamontować linę do metalowych rączek wyciągu (część z nich jest wyposażona w zapobiegającą poślizgowi gumę, co ułatwia ćwiczenie).
Wciąganie ciężaru zawieszonego na lince - zaangażowane mięśnie
- Zginacze nadgarstków
- Mięsień ramienno-promieniowy
- Mięsień dwugłowy ramienia
- Mięsień ramienny
- Przedni akton mięśnia naramiennego
- Mięśnie czworoboczne (kaptury)
- Dźwigacz łopatki
- Prostowniki nadgarstków
Wciąganie ciężaru zawieszonego na lince - prawidłowe wykonanie
Ciężar wciągamy ruchem naprzemiennym najpierw prawa później lewa ręka lub odwrotnie. Ręka, która nie pracuje, luzuje chwyt. Istnieje też drugi sposób, obie ręce pracują razem.
Niezależnie który wariant wybierzesz, faza koncentryczna przebiega dość szybko, można za to dość wolno pracować, opuszczając ciężar do pozycji wyjściowej.
Uwagi i sugestie
Ćwiczenie ma komponent izometryczny, u części osób najsłabszym ogniwem wcale nie muszą być przedramiona, tylko np. prędzej odmówi współpracy przedni akton mięśnia naramiennego. W niektórych serwisach zaproponowano wariant wciągania ciężaru, w którym łokcie są zgięte i blisko ciała. Jest to znacznie łatwiejsze, pozwala na ominięcie opisanej niedogodności.
