Co powinien zawierać izotonik? Jak działa napój izotoniczny?

Skonstruowany na nowo napój izotoniczny jest wynikiem zaawansowanych badań nad optymalnym nawodnieniem i wsparciem organizmu w wysiłku. Ważnymi elementami są tu woda kokosowa oraz kompleks aminokwasów, jednak warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka ważnych składników, które mogą poprawić wydolność zarówno na ciężkich treningach, jak i w upalne dni, a także zainicjować procesy regeneracyjne po wyczerpujących ćwiczeniach.

Co dostarczamy do organizmu wraz ALLNUTRITION PRO+ ISOTONIC?

Każda porcja ALLNUTRITION PRO+ ISOTONIC waży 40 g i zawiera odpowiednio zbilansowane składniki, zapewniające nie tylko nawodnienie, ale i wsparcie odżywcze organizmu. Na porcję przypada około 32 g węglowodanów, z czego 12 g to maltodekstryna, 14,9 g to glukoza z fruktozą, a 4,8 g to unikalna forma węglowodanów, izomaltuloza.

Wyjątkowy skład

Dzięki ekstraktowi z wody kokosowej z jedną porcją dostarczyć można do organizmu 156 mg wapnia, 107 mg sodu i aż 86 mg magnezu. Kolejnymi substancjami odżywczymi w napoju są witaminy, które pokrywają 40 – 100% dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej na witaminy C, B1 oraz B6. Mniej typowy jest dodatek związków aminokwasowych do składu izotonika. Na 40 g zawarte jest 500 mg chlorowodorku argininy oraz 300 mg winianu l-karnityny.

Dopracowane smaki

Walorem przemawiającym za nowym izotonikiem są też dostępne warianty smakowe. Zarówno cytrynowy, jak i grejpfrutowy, cechują się orzeźwiającym i łagodzącym pragnienie smakiem.

Skład nowego izotonika przypadający na 1 porcję

Składnik

Zawartość

Węglowodany

31,7 g

Arginina

413 mg

Karnityna

205 mg

Wapń/Sód/Magnez

156 mg/107 mg/86 mg

Witamina C/B1/B6

20 mg/1,1 mg/0,7 mg

Jak działają składniki ALLNUTRITION PRO+ ISOTONIC?

izotonik allnutrition PRO

W składzie tego izotonika dominują węglowodany, które są niezbędne dla każdego, kto potrzebuje szybkiego zastrzyku energii.

Glukoza i fruktoza to proste cukry, które organizm może szybko przetworzyć, oferując natychmiastową dawkę energii, idealną na start intensywnego treningu lub w jego kluczowych momentach.

Maltodekstryna z kolei to węglowodan złożony, który rozkłada się stopniowo, co pozwala na równomierny i przedłużony dopływ energii do tkanek o wysokich potrzebach. To sprawia, że maltodekstryna jest węglowodanem szczególnie cenionym przez sportowców dyscyplin wytrzymałościowych i mieszanych, gdzie często czas treningów przekracza 2 godziny.

Izomaltuloza (Palatinose) jest bardziej unikatowym składnikiem, gdyż składa się z glukozy i fruktozy, jak cukier stołowy (dwucukier sacharoza), jednak dzięki innym wiązaniom pomiędzy tymi cząsteczkami wyróżnia się niższym indeksem glikemicznym.

Kokos z elektrolitami

Bogactwo elektrolitów

Woda kokosowa (CocoMineral), którą wpleciono w skład nowego izotonika, to tropikalne źródło nawodnienia, które w składzie występuje w formie ekstraktu. Jej unikatowe właściwości wynikają ze składu pierwiastkowego, który jest zbliżony do płynu wewnątrzkomórkowego w ludzkim organizmie. Bogactwo elektrolitów, takich jak sód i potas, wapń i magnez, nie tylko może wspomóc funkcjonowanie mięśni, umożliwiając ich skuteczne skurcze i relaksację, ale odgrywa też istotną rolę w przewodnictwie nerwowym w mózgu, co jest ważne dla funkcji poznawczych.

Równowaga wodno-elektrolitowa - dlaczego to tak istotne?

Utrzymując właściwą równowagę wodno-elektrolitową, napój może pomagać w ekstremalnych sytuacjach. Równowaga elektrolitowa jest bowiem kluczowa dla zapobiegania skurczom mięśni i osłabieniu, które mogą wystąpić w trakcie i po ćwiczeniach. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji po długotrwałej aktywności lub w warunkach upału, a nawet przy niewyspaniu się.

Aminokwasy

Miks aminokwasowy w składzie ALLNUTRITION PRO+ ISOTONIC składający się z chlorowodorku argininy i winianu l-karnityny, pełni ważną rolę w adaptacji organizmu do wysiłku.

Co daje arginina?

Arginina jest ważnym elementem w produkcji tlenku azotu, czyli gazu, który pełni w organizmie rolę czynnika rozkurczającego naczynia krwionośne. Tlenek azotu ułatwia przepływ krwi, co pozwala na efektywniejszy transport tlenu i składników odżywczych do pracujących mięśni. Co więcej, arginina bierze również udział w usuwaniu metabolitów, takich jak amoniak, które mogą przyczyniać się do zmęczenia.

Po co w napoju L-karnityna?

L-karnityna to pochodna aminokwasów lizyny i metioniny, jest związkiem kluczowym w procesie utleniania kwasów tłuszczowych, czyli ich przekształcania w ATP. ATP to uniwersalna jednostka energii, wykorzystywana przez komórki w całym ciele. Co ciekawe, karnitynę ceni się nie tylko za jej działanie w obrębie tkanki tłuszczowej, ale również w mózgu.

Źródła:

  • Chauhan, O. P., Archana, B. S., Singh, A., Raju, P. S., & Bawa, A. S. (2014). A refreshing beverage from mature coconut water blended with lemon juice. Journal of food science and technology, 51(11), 3355–3361. https://doi.org/10.1007/s13197-012-0825-6
  • Muñoz-Urtubia, N., Vega-Muñoz, A., Estrada-Muñoz, C., Salazar-Sepúlveda, G., Contreras-Barraza, N., & Castillo, D. (2023). Healthy Behavior and Sports Drinks: A Systematic Review. Nutrients, 15(13), 2915. https://doi.org/10.3390/nu15132915
  • Orrù, S., Imperlini, E., Nigro, E., Alfieri, A., Cevenini, A., Polito, R., Daniele, A., Buono, P., & Mancini, A. (2018). Role of Functional Beverages on Sport Performance and Recovery. Nutrients, 10(10), 1470. https://doi.org/10.3390/nu10101470
  • Fielding, R., Riede, L., Lugo, J. P., & Bellamine, A. (2018). l-Carnitine Supplementation in Recovery after Exercise. Nutrients, 10(3), 349. https://doi.org/10.3390/nu10030349
  • Viribay, A., Burgos, J., Fernández-Landa, J., Seco-Calvo, J., & Mielgo-Ayuso, J. (2020). Effects of Arginine Supplementation on Athletic Performance Based on Energy Metabolism: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients, 12(5), 1300. https://doi.org/10.3390/nu12051300
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Spalanie

Warto przeczytać

Komentarze (0)