
Tryptofan należy do grupy aminokwasów niezbędnych dla naszego organizmu. Odpowiada on za kilka ważnych mechanizmów fizjologicznych. Przede wszystkim odpowiada za bilans azotowy u dorosłych, a u osób młodych wpływać będzie na wzrost. Tryptofan odpowiada również za powstawanie niacyny, która jest niezbędnym elementem wpływającym na tworzenie się neuroprzekaźników, głównie serotoniny.
Istnieją dwa rodzaje tryptofanu: l-tryptofan oraz d-tryptofan. Tryptofan dostarczamy wraz z pokarmami, ale również możemy wesprzeć się odpowiednim suplementem diety.
Tryptofan znajdziemy głównie w produktach pokarmowych, które posiadają wysoki udział białek. Są to m.in.: mięso z drobiu, jaja, ser, ryby, orzeszki ziemne, pestki dyni i sezamu, mleko, tofu i soja, a nawet czekolada. Aby organizm był w stanie przekształcić tryptofan w niacynę, potrzebuje odpowiednich ilości witaminy B12, B6 oraz żelaza.
Typowe zastosowanie tryptofanu
Suplementacja tryptofanem jest stosowana popularnie w leczeniu bezsenności, zaburzeń snu, takich jak np. bezdech senny. Co ciekawe, tryptofan uchodzi za skuteczny suplement w łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, może być również przydatny w przypadku odstawienia nikotyny, czyli rzucenia palenia.
Korzyści zdrowotne z zastosowania tryptofanu wynikają z tego, że podnosi on poziom serotoniny, co przekłada się na zdrowszy i głębszy sen, łagodzenie stanów depresyjnych, ograniczenie lęku, pozytywne samopoczucie emocjonalne, mniejsze odczucia bólowe.
Tryptofan może wspomóc leczenie niektórych schorzeń, ale może nadmiernie podnieść poziom serotoniny w przypadku, gdy korzystamy z leków takich, jak:
- trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TCA)
- inhibitory MAO (MAOI)
- środki przeciwbólowe
- leki na migrenę
- syrop na kaszel zawierający dekstrometorfan
Szczególną ostrożność powinny zachować osoby stosujące leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny). Powinny one skonsultować suplementację tryptofanem ze swoim lekarzem prowadzącym.
Zwiększona ilość serotoniny może być sprzeczna z działaniem SSRI, zwłaszcza gdy korzystamy z takich leków, jak:
- citalopram (Celexa)
- fluoksetyna (Prozac)
- sertralina (Zoloft)
Dawkowanie
Dzienne zapotrzebowanie na tryptofan wynosi około 5 mg na 1 kg masy ciała. Oznacza to, że osoba ważąca 70 kg powinna spożywać około 350 mg tryptofanu na dobę. Jednak spotkać się możemy z jego dużo większą podażą, która polega na zastosowaniu od 500 do 1000 mg przed snem. Działanie to ma na celu wprowadzić organizm w głębszą fazę snu, a to z kolei przełoży się na lepszą regenerację, jak i lepsze samopoczucie.
Co warto zapamiętać i jak tę wiedzę wykorzystać?
Tryptofan należy do suplementów diety, które są stosowane w celu wsparcia układu nerwowego. Zazwyczaj suplementacja jest wdrażana, aby wspomóc sen, jego jakość, co przekłada się na poprawę regeneracji i samopoczucia. Ze względu na to, że tryptofan odpowiada za produkcję serotoniny, jest on suplementem, który będzie pozwalać nam na łagodniejsze przechodzenie sytuacji stresowych, a także większe skupienie się na zadaniach dnia codziennego.
