
Z przymrużeniem oka można powiedzieć, że społeczeństwo dzieli się na tych, którzy uwielbiają ostry smak i na tych, którzy preferują wyłącznie łagodne potrawy. Jeżeli lubisz ostre przyprawy, być może mam dla Ciebie dobrą wiadomość!
Kapsaicyna co to jest?
Jeżeli kiedykolwiek jadłaś papryczkę chili lub jakąkolwiek inną ostrą paprykę, z pewnością zapamiętałeś charakterystyczne pieczenie, występujące po ich spożyciu. Aż 90% tej "ostrości" papryka zawdzięcza związkowi nazywanemu kapsaicyną. Różne części papryki zawierają różną ilość kapsaicyny, jednak jej największe stężenie znajduje się w wewnętrznej ścianie owocu, do której przyczepione są nasiona.
Wchłanianie kapsaicyny
Kapsaicyna, po spożyciu, jest bardzo szybko wchłaniana, przez różne tkanki. Dla przykładu już po godzinie stwierdza się najwyższą koncentrację kapsaicyny w jelitach, po trzech godzinach w wątrobie, a po sześciu w nerkach. Jest bardzo dobrze przyswajana przez nasz organizm. Stopień wchłaniania waha się między 50 a 90%. Już po 10 minutach od spożycia pojawia się ona we krwi, a po 47 minutach osiąga swój szczyt.
Te informacje są o tyle ważne, gdyż mogą zostać uwzględnione w przypadku celowego suplementowania kapsaicyny np. w celu poprawy wysiłku sportowca. O czym właśnie traktuje badanie, na które chcę powołać się w tym artykule.
Kapsaicyna wspiera wysiłek sportowca?
Międzynarodowy zespół badaczy postanowił wykonać przegląd dostępnej literatury naukowej po to, aby dać nam odpowiedź, czy kapsaicyna może wykazywać działanie ergogeniczne i przez to, wspierać wysiłek sportowca.
Przygotowując metaanalizę, zespół ten uwzględnił aż 22 badania. Jednak co trzeba podkreślić, 14 z nich było wykonywanych na zwierzętach. Co pozostawia nas z aż 8. badaniami wykonywanymi na ludziach. Spójrzmy na to, jak suplementacja kapsaicyna może pomagać sportowcom.
Spożycie 12 mg kapsaicyny na 45 minut przed wysiłkiem poprawiało wydajność w biegu na 1500 m i zmniejszało odczucie trudności treningu. Taka sama dawka i taki sam czas między spożyciem a rozpoczęciem wysiłku - zwiększenie czasu do wyczerpania - 13% poprawa wydajności.
Kolejne badanie - taka sama dawka i też 45 min do rozpoczęcia testu - pojawia nam się już wzorzec - poprawa wydajności w biegu na 400 i 3000 m.
Sporty siłowe
Ponownie 12 mg kapsaicyny, a po 45 minutach krótki trening siłowy. Stwierdzono zwiększoną ilość wykonywanych powtórzeń, większą objętość treningową i zmniejszenie stopnia odczuwania trudności wysiłku. Znacznie mniejsza dawka kapsaicyny 1,2 mg i inna forma podania - guma do żucia. Skutek? Zwiększony szczytowy moment obrotowy prostowników kolana.
Kapsaicyna a odchudzanie?
Są ku temu mocne przesłanki!
Jednym bowiem z postulowanych mechanizmów wspomagania pracy sportowca, po spożyciu kapsaicyny, jest zwiększone tempo utleniania/spalania kwasów tłuszczowych, a co za tym idzie oszczędzanie zapasów glikogenu, który może zostać "lepiej" wykorzystany podczas wysiłku fizycznego.
Bibliografia - link do badania:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33383571/
de Moura E Silva VEL, Cholewa JM, Billaut F, Jäger R, de Freitas MC, Lira FS, Rossi FE. Capsaicinoid and Capsinoids as an Ergogenic Aid: A Systematic Review and the Potential Mechanisms Involved. Int J Sports Physiol Perform. 2021 Jan 12:1-10. doi: 10.1123/ijspp.2020-0677. Epub ahead of print. PMID: 33383571.
