
Na długie tysiąclecia, zanim odkryto budowę chemiczną i właściwości pierwiastków mineralnych znane już były produkty zielarskie, które wykazywały łatwo obserwowalne efekty psychofizyczne u człowieka. Wiedza o nich przekazywana była wiekami przez praktyków tradycyjnej medycyny. Obecnie dzięki zaawansowanym metodologicznie badaniom możliwa jest identyfikacja biochemicznych mechanizmów działania zarówno pierwiastków (czy innych substancji odżywczych), jak i konkretnych ziół (czy ogólnie związków bioaktywnych). Dobrym na to przykładem jest ashwagandha i magnez.
Wspólne cechy ashwagandhy i magnezu
Ashwagandha znana jest jako surowiec zielarski z grupy adaptogenów, czyli produktów ułatwiających organizmowi adaptację do sytuacji stresowych, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Szczególnie ceni się ją ze względu na właściwości uspokajające, kiedy dokucza stres o podłożu psychicznym. Może łagodzić stany lękowe, czy problemy z zasypianiem. Dodatkowo zaobserwowano, że przy stosowaniu długoterminowym może wspomagać regulację gospodarki hormonalnej.
Neuroprzekaźnik GABA
Jednym z mechanizmów działania ashwagandhy jest wpływ na układ nerwowy, a dokładniej na receptory dla neuroprzekaźnika GABA (kwasu gamma-aminomasłowego). GABA to podstawowy hamujący neuroprzekaźnik w organizmie, który uczestniczy w powstrzymywaniu napływu bodźców o negatywnym wydźwięku psychicznym. Możliwość modulowania aktywności GABA sprawia, że ashwagandha w pewien sposób podobna jest w swoim działaniu do magnezu.
Magnez to pierwiastek z grupy elektrolitów, który znajduje się głównie wewnątrz komórek. Uczestniczy w kształtowaniu stanu nawodnienia, współuczestniczy w budowaniu kości, potrzebny jest do produkcji białek, hormonów czy DNA. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek rośnie na przykład w czasie aktywności fizycznej oraz umysłowej.
Jest istotnym regulatorem przesyłania sygnałów pomiędzy komórkami w obrębie układu nerwowego. Poprzez właśnie układ nerwowy magnez reguluje między innymi napięcie mięśniowe, czy ciśnienie tętnicze. Organizm potrzebuje tego pierwiastka do utrzymania dobrej jakości snu czy zdolności do koncentracji uwagi. Jednym z mechanizmów działania magnezu jest wspomaganie aktywacji receptorów GABA, czyli tych, na które może wpływać ashwagandha.
Łączenie ashwagandhy z magnezem - czy to ma sens?
Nie ma przeciwwskazań do łączenia ashwagandhy i magnezu. Przygotowania organizmu do trudnych warunków związanych ze stresem psychicznym i / lub wysokim obciążeniem aktywnością fizyczną, to jeden z licznych scenariuszy, w których można łączyć ashwagandhę z magnezem.
Połączenie to może ułatwić między innymi przechodzenie przez zmianę pracy czy miejsca zamieszkania, adaptację do pracy zmianowej, czy sezonowych zaburzeń nastroju, wydarzenia traumatyczne, przygotowania do różnego rodzaju egzaminów, czy zawodów sportowych, a także do stresów o mniej sprecyzowanej etiologii.
Podsumowanie
Mieszanka ta pomocna może być studentom, zawodnikom niebezpiecznych dyscyplin sportowych (np. sztuk walki), ratownikom medycznym, lekarzom o specjalizacjach wysokiego ryzyka, pilotom samolotów i kierowcom zawodowym, czy pracownikom służb mundurowych. Co więcej, ashwagandha z magnezem przydać się może w regulacji objawów niektórych schorzeń, na przykład związanych z układem hormonalnym, jednak w tych przypadkach stosowanie omawianego połączenia lepiej jest skonsultować z lekarzem.
